خصوصیت های 100 هزار تومانی جدید با امضای صالح آبادی

خصوصیت های 100 هزار تومانی جدید با امضای صالح آبادی

به گزارش فی بگیر، ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی با امضای علی صالح آبادی چاپ شده است که ۱۱ خصوصیت امنیتی دارد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بانک مرکزی در جهت حذف چهار صفر از پول ملی نسبت به کمرنگ کردن چهار صفر از پول ملی در سال ۱۳۹۹ اقدام نمود و در آن سال از نسل جدید اسکناس های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و۵۰۰۰ تومانی و ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی رونمایی نمود.
در طراحی این اسکناس های جدید از عناصر مذهبی، فرهنگی، هنری و تاریخی کشور استفاده شد و در این بین اخیرا ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی با امضای علی صالح آبادی_رئیس کل فعلی بانک مرکزی چاپ شده است که روی ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی جدید تصویر بارگاه حضرت معصومه (س) استفاده شده است. در پشت ایران چک جدید هم از تصویر میدان گازی پارس جنوبی استفاده شده است.

علاوه براین، از خصوصیت های امنیتی ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی میتوان به طراحی خطی سه بعدی، تصویر مکمل طرح مخفی، چاپ برجسته، ریز نوشته (میکرو پرینت) علامت مخصوص روشندلان، واتر مارک، نخ امنیتی پنجره ای هولوگرافیک، نخ امنیتی پنهان و شماره سریال اشاره نمود.
در این حوزه، جزئیات این خصوصیت های امنیتی مبین اینست که نخ امنیتی پنجره ای هولوگرافیک، این نخ دارای پوشش ویژه ای است که با تغییر زاویه دید، رنگ آن از طلایی به سبز تغییر می کند. همینطور بر روی آن، تصویر نقشه ایران و عبارت لاتین I.R.IRAN درج شده است.
در پشت ایران چک، عدد ۱۰۰ به صورت لاتین با استفاده از مرکب فوق امنیتی مغناطیسی چاپ شده که در صورت تغییر زاویه دید، طیف رنگی عدد ۱۰۰ از طلایی به سبز تغییر می کند.
نوار درخشان از دیگر خصوصیت های امنیتی ایران چک است که در چاپ قسمتی از پشت ایران چک، از مرکب درخشان به صورت نوار عرضی استفاده شده که در صورت تغییر زاویه ایران چک، طرح مذکور به صورت درخشان نمایان می شود.
تصویر مکمل، قسمتی از عدد ۱۰۰ در رو و قسمتی دیگر از آن در پشت ایران چک چاپ شده که در مقابل نور همدیگر را تکمیل کرده و عدد ۱۰۰ را به صورت کامل نمایان می سازد. چاپ برجسته، این نوع چاپ با انگشتان دست به سهولت قابل لمس و شناسایی است. تصویر بنای اصلی روی ایران چک، عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ارزش اسمی ایران چک به این روش چاپ شده اند.
واترمارک و الکتروتایپ، تصویر سه بعدی بخشی از ضریح حرم حضرت معصومه (س) همراه با عدد ۱۰۰ به صورت لاتین که به شکل مخفی در خمیره کاغذ قرار گرفته و در مقابل نور به سادگی قابل رؤیت است. الیاف فلورسنتی نامرئی، در فرآیند ساخت کاغذ ایران چک از الیاف بسیار ریزی استفاده شده است که هر یک از این الیاف در زیر نور ماوراء بنفش، در رنگ های آبی، قرمز، سبز و زرد مشاهده خواهد شد.
شماره سریال، چاپ شماره سریال ها با استفاده از مرکب قرمز و آبی فلورسنت انجام شده و تحت تابش نور ماوراء بنفش به رنگ های طلایی مایل به زرد و آبی روشن تغییر طیف می دهند. چاپ با مرکب فلورسنت، نوعی مرکب که در چاپ افست بخش هایی از زمینه به کار رفته است. این مرکب با تابش نور ماوراء بنفش، بازتاب نور شدید داشته و به رنگ زرد تغییر می کند.
ریز نوشته (میکروپرینت)، نوشته های بسیار ریزی که با ابزار بزرگ نمایی قابل رؤیت هستند و تنها دستگاههای چاپ امنیتی قادر به چاپ آنها هستند. طراحی خطی سه بعدی (مدالین) نیز، نوع ویژه ای از طراحی امنیتی است که در آن نقوش به صورت برجسته به نظر می آیند.منبع:

1401/09/23
11:57:31
5.0 / 5
358
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها