بانک ها چقدر وام قرض الحسنه دادند؟

بانک ها چقدر وام قرض الحسنه دادند؟

فی بگیر: به گزارش فی بگیر، بررسی ها نشان می هد که بانکها و موسسات اعتباری کشور تا پایان شهریور سال جاری ۱۳.۹ درصد بیشتر از پایان سال قبل وام پرداخت کرده اند که ۱۰.۱ درصد از تسهیلات پرداختی به صورت قرض الحسنه بوده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، طبق اطلاعات منتشره از طرف بانک مرکزی، تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات اعتباری تا پایان شهریور ماه امسال، معادل ۴۰۳۴.۷ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به اسفند سال قبل با رشد ۱۳.۹ درصدی همراه شده است.
همچنین، تسهیلات قرض الحسنه ۱۰.۱ درصد از کل تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات اعتباری قرض الحسنه را ایجاد کرده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانکها مربوط به مرابحه با ۳۷.۳ درصد و فروش اقساطی با ۱۴.۵ درصد است.
از نظر عددی نیز، در آخر شهریور سال جاری ۴۰۹.۱ هزار میلیارد تومان از کل تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات اعتباری کشور قرض الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند سال گذشته، ۳۲.۳ درصد رشد را نشان میدهد.
بانک های تجاری چقدر وام دادند؟
از طرف دیگر، بانکهای تجاری در کل ۸۴۲.۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده اند که رشد ۱۳.۳ درصدی داشته و سهم وام های قرض الحسنه از این مقدار تسهیلات ۱۰۵.۷ هزار میلیارد تومان است که اعطای این وام از طرف بانکهای تجاری در آخر سال گذشته ۲۱.۸ درصد بالا رفته است.
گفتنی است؛ ۱۲.۵ درصد از وام های بانکهای تجاری را قرض الحسنه تشکیل می دهد. در بانکهای تجاری کشور نیز، سهم عمده تسهیلات پرداختی مربوط به تسهیلات مرابحه با ۳۵.۳ درصد معادل ۲۹۷.۷ هزار میلیارد تومان بوده است.
علاوه بر این، ۱۷.۵ درصد تسهیلات بانکهای تجاری به رقم ۱۴۷.۳ هزار میلیارد تومان در آخر شهریور ماه به تسهیلات فروش اقساطی اختصاص داشته که این رقم در اسفند سال قبل ۱۵۲.۹ میلیارد تومان بوده است. بطور کلی، سهم عمده تسهیلات پرداختی بانکهای تجاری در آخر شهریور امسال به مرابحه، فروش اقساطی و قرض الحسنه اختصاص یافته است.
بانک های تخصصی چقدر وام قرض الحسنه دادند؟
همچنین، بررسی عملکرد بانکهای تخصصی در پرداخت تسهیلات تا پایان شهریور سال جاری نشان دهنده این است که تسهیلات اعطایی با ۱۸.۴ درصد افزایش به عدد ۵۹۲.۷ هزار میلیارد تومان رسیده که سهم تسهیلات قرض الحسنه از این مقدار تسهیلات اعطایی بانکهای تخصصی معادل ۳۳.۳ هزار میلیارد تومان بوده که با افزایش ۳۰.۶ درصدی در مقایسه با پایان سال قبل روبه رو شده است.
گفتنی ست ۵.۳ درصد از وام های بانکهای تخصصی را قرض الحسنه تشکیل می دهد. بزرگترین بخش تسهیلات پرداخت شده در بانکهای تخصصی کشور مربوط به فروش اقساطی می شود؛ به نحوی که در آخر شهریور امسال ۳۴.۲ درصد کل تسهیلات اعطایی این بانکها به رقم ۲۰۲.۵ هزار میلیارد تومان در بخش فروش اقساطی بوده و این رقم در اسفند پارینه ۱۸۸.۱ هزار میلیارد تومان بوده است.
بانکهای تخصصی نیز در بخش مرابحه تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده اند؛ به نحوی که ۱۷.۵ درصد کل منابع تسهیلاتی این بانکها در آخر شهریور امسال به میزان ۱۰۳.۹ هزار میلیارد تومان در این بخش پرداخت شده است.
عملکرد بانکهای غیردولتی و موسسات اعتباری در وام دهی
طبق این گزارش، بررسی تسهیلات اعطایی بانکهای غیردولتی و موسسات اعتباری در آخر شهریور ماه امسال نشان میدهد که تسهیلات این بانک با ۱۳.۲ درصد رشد به رقم ۲۵۹۹ هزار میلیارد تومان رسیده و سهم تسهیلات قرض الحسنه از این مقدار تسهیلات ۱۰.۴ درصد ( ۲۷۰ هزار میلیارد تومان) بوده که اعطای این نوع تسهیلات در این نوع بانکها در آخر شهریور امسال ۳۷.۲ درصد رشد داشته است. همچنین، ۴۲.۴ درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مرابحه این بانک به رقم ۱۱۰۱.۸ هزار میلیارد تومان بوده است.1401/09/12
10:10:40
5.0 / 5
291
تگهای خبر: پرداخت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها