چگونه شماره اقتصادی دریافت کنیم؟

چگونه شماره اقتصادی دریافت کنیم؟

به گزارش فی بگیر، سازمان امور مالیاتی مبادرت به تخصیص شماره اقتصادی جدید به فعالان اقتصادی کرده و مودیان مکلف شدند از یکم مهر سالجاری برای فعالیتهای اقتصادی خود از شماره اقتصادی جدید استفاده نمایند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، طبق ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل مبحث این قانون که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی می شوند، مکلفند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب ها، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و لیست معاملات خویش را به سازمان مذکور ارائه نمایند.
طبق این قانون عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای دیگران و یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، حسب مورد مشمول جریمه ای معادل دودرصد مبلغ مورد معامله می ­شود. همینطور عدم عرضه لیست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی کشور از راه روش هایی که تعیین می شود مشمول جریمه ای معادل یک درصد معاملاتی که لیست آنها عرضه نشده است، می شود.
بر این اساس، سازمان امور مالیاتی کشور در اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان و با عنایت به لزوم تخصیص و بهره برداری از شماره اقتصادی و ماده (۶) آیین نامه اجرایی تبصره (۳) ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم مبادرت به تخصیص شماره اقتصادی جدید به فعالان اقتصادی کرده است. در این خصوص مؤدیان مالیاتی مکلفند از تاریخ یکم مهر سالجاری برای صدور صورتحساب های فروش کالا و عرضه خدمات، قراردادها و سایر اسناد مشابه از شماره اقتصادی جدید استفاده نمایند.
بنابراین برای تمامی مؤدیانی که ثبت نام خویش را در نظام مالیاتی تکمیل کرده باشند شماره اقتصادی منحصر به فرد تخصیص می یابد. البته شماره اقتصادی اشخاص حقوقی همان شناسه ملی این اشخاص است که از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ بعنوان شماره اقتصادی در نظر گرفته شده است. برای اشخاص حقیقی هم به ازای هر ثبت نام و پرونده مالیاتی یک شماره اقتصادی صادر می شود.
فعالان اقتصادی می توانند با رفتن به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir شماره اقتصادی صادره برای خویش را مشاهده کنند.
پیش از این داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی در مورد کارکرد این کد به ایسنا گفته بود که زمانی فردی حقیقی یا حقوقی کالایی را خریداری می کند و به نام او ثبت می شود او را با کد اقتصادی می شناسیم.1401/09/03
16:49:54
5.0 / 5
206
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , فروش , مشاغل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها