نرخ تورم سالانه در آبان به 44 درصد رسید

نرخ تورم سالانه در آبان به 44 درصد رسید

به گزارش فی بگیر، بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه آبان ماه ۱۴۰۱، برای خانوارهای کشور به ۴۴، ۰ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۱ واحد درصد افزایش نشان داده است


به گزارش فی بگیر به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه آبان ماه ۱۴۰۱، برای خانوارهای کشور به ۴۴، ۰ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۱ واحد درصد افزایش نشان داده است.
کاهش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در آبان ماه ۱۴۰۱، به عدد ۴۸، ۱ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به صورت میانگین ۴۸.۱ درصد بیشتر از آبان ۱۴۰۰ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­ اند.
نرخ تورم نقطه ای آبان ماه ۱۴۰۱، در مقایسه با ماه قبل ۰، ۵ واحد درصد کاسته شده است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی­ ها و دخانیات» با کاهش ۳.۰ واحد درصدی به ۶۷.۷ درصد رسیده و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ۰.۸ واحد درصدی به ۳۶.۹ درصد رسیده است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۴۷، ۳ درصد می باشد که نسبت به ماه قبل ۰.۴ واحد درصد کاهش داشته است. همینطور این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۲.۳ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۹ واحد درصد کاهش داشته است.


کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصدتغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه آبان ۱۴۰۱، به ۲، ۱ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۹ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروههای عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۱.۳ درصد و ۲.۷ درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری و روستایی ۲، ۱ درصد می باشد که نسبت به ماه قبل برای خانوارهای شهری ۱.۱ واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ۰.۱ واحد درصد افزایش داشته است.
افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه پیش از آن می باشد. نرخ تورم سالانه آبان ماه ۱۴۰۱ برای خانوارهای کشور به ۴۴، ۰ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱، ۱ واحد درصد افزایش نشان داده است.
همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۳، ۳ درصد و ۴۷.۴ درصد می باشد که برای خانوارهای شهری ۱.۰ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ۱.۲ واحد درصد افزایش داشته است.
تغییرات قیمت­ ها در ماه جاری
در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در ارتباط با گروه «میوه و خشکبار» و گروه «سبزیجات» (گوجه فرنگی و پیاز) می باشد. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «بهداشت و درمان» (انواع دارو) و اجاره بها بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
هم­چنین در ماه جاری، گروه «روغن­ ها و چربی­ ها» (روغن نباتی جامد و روغن مایع) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته­ است.
درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان ماه ۱۴۰۱ برای دهک های مختلف هزینه ای از ۴۱، ۷ درصد برای دهک دهم تا ۵۰.۲ درصد برای دهک اول است.
برای دریافت اطلاعات تفصیلی به فایل پیوست +  تورم آبان  + رجوع نمایید.
پایان پیام/منبع:

1401/09/01
21:45:09
5.0 / 5
364
تگهای خبر: خدمات , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان فی بگیر
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها