عرضه ارز از راه سامانه برخط صرافی ها

عرضه ارز از راه سامانه برخط صرافی ها

به گزارش فی بگیر، رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه از هفته آینده، سامانه برخط صرافی ها، با هدف تسهیل عرضه خدمات به متقاضیان عملیاتی می شود، اظهار داشت: متقاضیان ارز به جای رجوع حضوری به صرافی ها، از راه سامانه درخواست خویش را به صرافی مدنظر ارسال می کنند و بعد از احراز هویت، به صورت حضوری ارز را دریافت می کنند


به گزارش فی بگیر به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، علی صالح آبادی با اعلام انتشار اوراق سکه بهار آزادی از هفته آینده، عنوان کرد: مرحله اول این اوراق با سررسید ۶ ماهه و معاف از مالیات در بورس منتشر خواهد شد و قیمت تسویه اوراق هم قیمت روز سکه خواهد بود.
وی اضافه کرد: اشخاص حقیقی و همینطور صندوق های سرمایه گذاری در طلا می توانند به منظور تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری خود، در قالب ضوابط تعیین شده، این اوراق را خریداری کنند.
* ورود بخش خصوصی به ضرب سکه

رئیس کل بانک مرکزی از برنامه این بانک برای ورود بخش خصوصی در ضرب و عرضه سکه بهار آزادی تحت نظارت بانک مرکزی اطلاع داد و اظهار داشت: چارچوب این طرح، در بانک مرکزی درحال تدوین و نهایی سازی است.

صالح آبادی همینطور اظهار داشت: از هفته آینده، سامانه برخط صرافی ها، با هدف تسهیل عرضه خدمات به متقاضیان عملیاتی خواهد شد.
* تدا وم عرضه ارزهای مورد اقبال بخش خصوصی در سامانه نیما  
رئیس کل بانک مرکزی تعادل در بازار ارز را حائز اهمیت خواند و اظهار داشت: برای این منظور مقرر شد در سامانه نیما عرضه ها در زمینه ارزهایی که مورد اقبال بخش خصوصی است و تقاضای بیشتری دارد، همچنان تداوم یابد و تقاضایی که برای نیازهای واقعی مردم وجود دارد پوشش داده شود.
صالح آبادی افزود: البته هم اکنون، در سامانه نیما عرضه ها به مراتب بیشتر از تقاضا است، برای نمونه از آغاز سال تا روز گذشته حدود 26.5 میلیارد دلار در سامانه نیما معامله انجام شده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۷ درصد در سامانه یاد شده در عرضه ها و معاملات رشد داشتیم.
وی افزود: همینطور کل تأمین ارز برای واردات کشور در بازه زمانی یاد شده معادل 38.5 میلیارد دلار بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل 22 درصد رشد داشته است؛ در حوزه اسکناس هم 1.5 میلیارد دلار حجم معاملات اسکناس بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل 40 درصد رشد معاملات اسکناس بوده است. ازاین رو از نظر عرضه وضعیت مطلوبی داریم و مشکلی خاصی در زمینه عرضه ارز وجود ندارد. 

صالح آبادی افزود: در هر حال مقرر است ارزهای پرطرفدار باتوجه به ذخایر خیلی خوب ارائه شود و قابل استفاده در بازار باشد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه استقبال صادرکنندگان از بازار متشکل ارزی هم خیلی خوب است، اضافه کرد: هم اکنون صادرکنندگان به صورت توافقی ارزهای زیادی را در بازار عرضه می کنند و هیچ مشکلی در تأمین اسکناس و حواله ارزی وجود ندارد.
*  عرضه ارز از راه سامانه برخط صرافی ها/ نظارت بانک مرکزی بر سامانه نیما و  سامانه برخط صرافی ها 
 
به قول صالح آبادی، بانک مرکزی بر سامانه نیما و هم بر سامانه برخط صرافی ها نظارت کامل و رصد دقیق دارد.

وی با بیان اینکه از هفته آینده، سامانه برخط صرافی ها، با هدف تسهیل عرضه خدمات به متقاضیان عملیاتی خواهد شد،  تصریح کرد: افرادی که درصد هستند ارزی را خریداری کنند به جای رجوع حضوری به صرافی ها از راه سامانه برخطی که به راه افتاده است، می توانند درخواست های خویش را به صورت برخط به صرافی مدنظر خود ارسال نمایند و بعد از احراز هویت، به صورت حضوری مراجعه نموده و ارز خویش را دریافت می کنند و این گونه سهولت دسترسی که یکی از محورهای مدنظر ماست هم میسر می شود.
* لایحه دولت در مورد مالیات بر سود سپرده های اشخاص حقوقی ارائه می شود
وی همینطور به مبحث مالیات سود سپرده های اشخاص حقوقی اشاره نمود و اظهار داشت: در جلسه روز گذشته با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه، مقرر شد با عنایت به آثار این مصوبه در افزایش هزینه تجهیز منابع و سود سپرده ها در شبکه بانکی، لایحه پیشنهادی دولت در خصوص اصلاح این قانون با همکاری مجلس به صورت ویژه پیگیری شود.
صالح آبادی در رابطه با جزئیات لایحه مذکور و اثرات آن خاطرنشان کرد: باتوجه به این که لایحه مذکور به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است، مقرر شد با جدیت این مهم را پیگیری نماییم و با مساعدت مجلس مالیات بر سود سپرده های اشخاص حقوقی از بودجه 1401 حذف شود، چونکه این لایحه تابحال اثری هم بر درآمدهای دولت نداشته است و این گونه این دغدغه که فعالان بخش حقوقی دارند برطرف شود. 
پایان پیام/منبع:

1401/08/12
15:10:05
5.0 / 5
266
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها