تشکیل بورس بین الملل در منطقه آزاد کیش تا 4 ماه آتی

تشکیل بورس بین الملل در منطقه آزاد کیش تا 4 ماه آتی

فی بگیر: فی بگیر: شرایط میزبانی کیش از مهمانان جام جهانی قطر، برگشت یکصد درصد مالکیت هواپیمایی کیش ایر به سازمان منطقه آزاد کیش، تشکیل بورس بین الملل در منطقه آزاد کیش تا چهار ماه آتی و ضرورت برگرداندن مشوق های سرمایه گذاری در مناطق آزاد، از مواردی بود که در گفت وگوی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با عنوان شد


به گزارش فی بگیر به نقل از فارس، مناطق آزاد تجارتی و صنعتی از حدود 30 سال پیش در کشور به راه افتاده است، هدف از ایجاد این مناطق، فراهم کردن زمینه هایی برای تسهیل در ورود سرمایه گذاری خارجی به کشور و همینطور سرمایه گذاری های مشترک در این مناطق در جهت توسعه صادرات است.
هم حالا حدود 9 منطقه آزاد اقتصادی و چندین منطقه ویژه صنعتی در کشور به راه افتاده است، اما به اذعان اغلب کارشناسان هنوز مناطق آزاد به اهداف اصلی خود نرسیده و فاصله بسیاری با اهداف تعیین شده دارد.
یکی از این مناطق آزاد، منطقه آزاد کیش است،  جزیره کیش در شهرستان بندر لنگه، استان هرمزگان در جنوب ایران واقع در خلیج فارس است. کیش به علت وجود منطقه آزاد تجاری، مراکز تفریحی و تجاری، جاذبه های گردشگری و هتل های فراوان یکی از مقاصد عمده گردشگری در ایران به حساب می آید، این جزیره دارای ۹۱٫۵ کیلومتر مربع مساحت است و از شمال به ایران، از شرق به تنگه هرمز، از جنوب به کشور امارات متحده عربی و از غرب به کشورهای بحرین، قطر و عربستان منتهی می شود
دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد با توجه با برگزاری رویداد جام جهانی 2022 برنامه ریزی گسترده در جهت حداکثر استفاده گردشگری کیش، دارد، در اینباره سعید محمد، دبیر شورایعالی مناطق آزاد پیش از این از آخرین توافقات با قطر در جهت برقراری خط های پروازی و ظرفیت 400 سفر در هفته از مبدا کیش اطلاع داده بود.
محمد ضمن تاکید بر تأمین منابع مالی، سرمایه گذاری، ایجاد تولید در مناطق آزاد و در کیش بخصوص در حوزه گردشگری، اظهار داشته بود: مطابق برنامه ریزی ها پنج هتل پنج ستاره به ظرفیت اسکان کیش اضافه می شود و ظرفیت اسکان هتلی کیش به سه هزار و 600 تخت پنج ستاره خواهد رسید.
در راستای بررسی ابعاد بیشتر فعالیتهای منطقه آزاد کیش، گفت وگویی با مهدی کشاورز، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، داشتیم؛ و ی اخیرا با حضور در خبرگزاری فارس و دیدار با مدیرعامل، در مصاحبه با خبرنگاران خبرگزاری از ا هم فعالیت ها و برنامه ریزی خود در منطقه آزاد کیش گفت.


 
در ادامه گفت وگوی فارس با مهدی کشاورز را می خوانید.
فارس: آیا مناطق آزاد تجاری به اهداف مورد نظر قانون گذار دست پیدا کرده اند؟
کشاورز: یکی از صدمه هایی که به مناطق آزاد وارد می شود عدم ثبات مدیریت در این مناطق است، وقتی یک مدیر در رأس یک منطقه آزاد قرار می گیرد و پیشبینی می کند که طول دوره مدیریتش 6 ماه طول می کشد ازاین رو فرصتی برای برنامه ریزی راهبردی ندارد و تا بخواهد افراد مورد نظر را در سمت های مدیریتی خود بچیند دوره مدیریت او هم تمام می شود و این مسأله نبود ثبات در مدیریت به کل کشور ضربه می زند. یک مدیر باید فرصت کار پایه ای داشته باشد و برنامه ریزی بلندمدت برای خود بچیند. من در روز اول معارفه خود گفته ام شرایط فعلی اگر خوب باشد باید با مدیریت آنرا به شرایط عالی برسانیم، اگر به این مسأله توجه نشود بحران ایجاد می شود.
مشکلاتی در کل کشور وجود دارد آمریکا با دشمنی فزاینده و همینطور اروپا در کنار آن با ایران مقابله می کنند، در خیلی از حوزه ها همچون در سرمایه گذاری در مناطق آزاد با دشمنی های فزاینده آمریکا و اروپا مواجه هستیم، در کل کشور حجم سرمایه گذاری مستقیم و خارجی اندک است، کیش هم از این قاعده مستثنی نیست. در این حوزه نمی توان کار خاصی انجام داد اما انتظار به هر حال وجود دارد؛ برای برآورده کردن انتظارات باید زیرساخت ها از نظر نرم افزار، قوانین، دستورالعمل ها فراهم گردد البته زیرساخت سخت افزاری مانند آب، برق، هواپیمایی، فاضلاب و مسکن هم لازم است اگر همه این عوامل را با هم ببینیم با برنامه ریزی می توانیم از مرحله خوب به عالی برسیم.
 


فارس: با عنایت به در پیش بودن مسابقات جام جهانی فوتبال قطر، آیا منطقه آزاد کیش هم می تواند میزبان بعضی از تماشاگران فوتبال باشد؟
کشاورز: از زمانی که متوجه شدیم قطر میزبان جام جهانی است 8 سال قبل بود، در این 8 ساله چه کاری انجام داده ایم برای زیرساخت ها؟ امروز هتل های ما نمی توانند وارد «حیاکارت» شوند، یعنی سامانه ها تعریف نشده اند، حدودا چهار ماه مانده به جام جهانی فوتبال قطر، ما 8 سال قبل را رها کردیم حالا می خواهیم در 4 ماه باقیمانده جبران مافات نماییم.
در جزیره کیش زمین هیبریدی فوتبال را بالاترین کیفیت درست کرده ایم یعنی نخستین زمین هیبریدی که دارای تلفیقی از چمن مصنوعی و چمن طبیعی است در 6 ماه درست کردیم، همینطور ساخت ترمینال فرودگاه، 72 درصد پیشرفت فیزیکی داشت که به مرحله آغاز به بهره برداری رسانده ایم؛ اساسا روزهای بهتری در این منطقه آزاد خواهیم داشت و از همه ظرفیت ها استفاده می نماییم.
* مقدمات تشکیل بورس بین الملل تا چهار ماه آینده در منطقه آزاد کیش فراهم می شود
فارس: در مورد مصوبه شورایعالی بورس در خصوص راه اندازی بورس بین الملل در منطقه آزاد کیش توضیح دهید، همینطور آیا بیمه بین المللی هم در کیش راه اندازی می شود؟
کشاورز: در مورد ایجاد بورس بین الملل، پس از مصوبه شورایعالی بورس پیگیری کردیم، همینطور باید بانک فراساحل و بورس بین الملل که مصوبه شورایعالی بورس است در این منطقه ایجاد شود امیدواریم در دو الی سه ماه آینده بورس بین الملل راه اندازی شود، مقدمات آن فراهم است نخستین گام مصوبه شورایعالی بورس است که در سه هفته اخیر صادر شد. باید شاخص ها و شرایطی فراهم گردد و از شرکتهای جهانی بورسی و شرکتهای داخلی دعوت نماییم تا بحث بورس بین الملل وارد مرحله جدی شود.
یکی از زیرساخت های مهم برای بورس بین الملل تعریف پهنای باند اینترنتی و یک فضای خاص برای ارتباط شرکت ها با بورس بین الملل و شرکتهای مادرتخصصی است که در این حوزه باید تعریف شود؛ مؤسسان می توانند شورایعالی مناطق آزاد باشند بعضی از شرکتهای بزرگ اعلام آمادگی کردند که فعلاً نمی توانیم اسامی آنها را اعلام نماییم تا سه الی چهار ماه آینده مقدمات تشکیل بورس بین الملل فراهم می شود. کارها باید به صورت فرآیندی صورت گیرد ما قانون گذار نیستیم اما فرآیندها را پیگیری می نماییم و هر کس باید نقش خویش را در این حوزه ایفا کند.
* شرایط پذیرایی از مهمانان جام جهانی در جزیره کیش 
فارس: برای میزبانی جام جهانی آیا آمادگی کیش برای پذیرایی از مهمانان وجود دارد؟
کشاورز: از نظر زیرساخت ها می توانیم به جام جهانی برسیم، ولی از بابت این که بخواهیم توریست خارجی به کیش بیاید، این خارج از سیستم حیاکارت که توسط قطر طراحی شده، است، فقط کسانی که دارای این کارت باشند می توانند برای جام جهانی فوتبال رجوع کنند یعنی کسانی که بلیت تماشای بازی های جام جهانی و بلیت اقامتی داشته باشند، می توانند به قطر بروند چون کشور قطر فضای محدودی دارد و جام جهانی قطر تنها جام جهانی است که توریست نمی تواند بیاید، فقط کسانی می توانند بیایند که بلیت تماشای بازی های فوتبال داشته باشند با این وجود هنوز سیستم حیاکارت برای هتل های کیش تعریف نشده است، ازاین رو انتظار این که تماشاگران ابتدا به کیش بیایند و از کیش به قطر بروند غیرواقعی است، البته هتل های پنج ستاره ما نسبت به قطر و نیز هواپیمایی ما نسبت به آنها سرجمع ارزان تر است اما تا وقتی که توریست در سیستم حیاکارت تعریف نشود نمی تواند از بازی های جام جهانی بازدید کنند و احتمال این که تا دو ماه آینده توریست خارجی به کیش بیایند ضعیف است.
البته ما 16 هزار توریست داخلی داریم که می توانند از مبدأ کیش در مدت 35 دقیقه با هواپیما به قطر بروند و یا به وسیله کشتی های کروز در مدت 6 تا 7 ساعت به قطر رفته و پس از تماشای بازی برگردند، بنابر این همه ظرفیت و توان ما بر روی تماشاگران داخلی است، در هتل های ما برای اقامت، اجبار ثبت در حیاکارت ضرورتی ندارد اما قطر می گوید اقامت حداکثر سه روزه باشد در حالیکه ما می توانیم تماشاگران را ظرف مدت کوتاهی به قطر برسانیم و آنها پس از تماشای بازی به هتل خود بازگردند، ما در این حوزه مذاکراتی با فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و دبیرخانه مناطق آزاد داشته ایم که مشکل حیاکارت را برای متقاضیان حل کنند.
* استقبال محدود از سرمایه گذاری در منطقه آزاد کیش/ مشوق های سرمایه گذاری در مناطق آزاد برگردانده شود
فارس: استقبال سرمایه گذاران از منطقه آزاد کیش را چطور ارزیابی می کنید؟
کشاورز: امام جمعه جدید کیش در صحبت های خود از دخالت های مجلس و دولت در مناطق آزاد سخن گفته بود که منظور تصمیماتی است که برای این مناطق گرفته می شود و خارج از مناطق آزاد است؛ هم اکنون مناطق آزاد ما کم استقبال تر از پنج سال قبل است چون مشوق ها برای سرمایه گذاری کمتر شده در نتیجه انگیزه سرمایه گذار کاسته شده از طرفی مالیات ارزش افزوده و از طرفی مالیات بر حقوق کارکنان باید از جانب سرمایه گذار پرداخت گردد و معافیت مالیاتی از 20 سال به پنج سال کاسته شده است، با این حساب انگیزه برای سرمایه گذاری کاسته می شود، اگر سرمایه گذار در سرزمین اصلی سرمایه گذاری کند باید مجوز بگیرد در کیش با ضریب 1.2 درصد برای سرمایه گذار صرفه اقتصادی ندارد و اگر ما خواستار مناطق آزاد تجاری هستیم باید یک کارگروه خبره در مورد مناطق آزاد تصمیم گیری کند و تصمیمات آن هم حداقل 6 ماه ضمانت اجرایی داشته باشد و تغییر نکند.
یکی از خواسته های ما اینست که مشوق برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد برگردانده شود، معافیت 20 ساله مالیات برای عملکرد باردیگر برگردد هم اکنون مالیات ارزش افزوده که از 13 دیماه سال 1400 قانونی شده در مناطق آزاد هم اجرا می شود، همینطور از شرکت ها مالیات بر حقوق می گیرند قبلاً شرکت ها در مناطق آزاد معاف بودند، اگر این معافیت ها برنگردد دیگر نمی توانیم منطقه کیش را با منطقه آزاد جبل علی یا عمان مقایسه نماییم چون کسی برای سرمایه گذاری راغب نمی گردد.

* در 9 ماه گذشته 30 میلیون دلار حجم واردات از صادرات بیشتر بود
فارس: چه میزان از واردات به مناطق آزاد، مواد خط تولید و واسطه ای است؟
کشاورز: 50 درصد واردات ما، مواد خام به ارزش 1.1 میلیارد دلار بوده است در 9 ماه گذشته 30 میلیون دلار حجم واردات از صادرات بیشتر بود اما در یک سال قبل میزان واردات نسبت به صادرات 21 میلیون دلار کمتر بود. ازاین رو عملکرد تجاری در مناطق آزاد بهتر شده است. در مجموع عملکرد این گونه است اگر مشوق ها برداشته شود روند کاهش سرمایه گذاری در مناطق آزاد شکل می گیرد. دستگاههای دولتی مطابق قانون موظفند در مناطق آزاد همه شئون و کارهای خویش را به منطقه آزاد واگذار کنند بعنوان مثال معلمان که در منطقه آزاد مشغول خدمت هستند در بحث حقوقی خود ضریب نمی گیرند، در حالیکه هزینه های آنها نسبت به سرزمین اصلی بیشتر است یعنی یک خانوار معلم آموزش و پرورش در سرزمین اصلی هزینه کمتری دارد اما در منطقه آزاد با همان حقوق هزینه بیشتری می گیرد و اگر خانوار چهار نفره بخواهد سالی یک مرتبه به شهر خود بروند حداقل 10 میلیون تومان پول هواپیما می شود مگر یک معلم چقدر حقوق می گیرد که سالی 10 میلیون تومان پول هواپیما بدهد، ازاین رو تا مشوق ها در منطقه آزاد و ماده 65 قانون مناطق آزاد در احکام دولت عملیاتی نشود سرعت رشد اقتصادی و سرمایه گذاری سرعت نمی گیرد.
هر مقدار این دو مسأله یعنی مشوق ها و ماده 65 محقق شود رشد سرمایه گذاری در مناطق آزاد بالا می رود، لازم است در مناطق آزاد یک مرتبه برای همیشه همه مسائلش با هم دیده شود نمی توان از یک طرف گفت مناطق آزاد و از سوی دیگر مشوق ها را برداریم و یا قوانین مانند سرزمین اصلی باشد، برای رشد مناطق آزاد باید الزاماتی فراهم گردد.
فارس: در سالهای گذشته معافیت 20 ساله مالیاتی برای مناطق آزاد وجود داشت چرا سرمایه گذاری در این مناطق رشد نکرد؟
کشاورز: این که بپرسیم چرا در سالهای گذشته رشد اقتصادی و سرمایه گذاری به نتیجه نرسید باید ببینیم مدیریت ها با چه شاخص هایی بررسی می شود، آیا مدیران مناطق آزاد طرح جامعی داشته اند و چقدر به سمت طرح های جامع رفته اند، مطابق قانون مناطق آزاد دولت ها باید نسبت به تهیه زیرساخت در مناطق آزاد اقدام نمایند و مناطق آزاد اهداف قانون را پیگیری کنند، در بودجه 1401 هیچ منبعی برای زیرساخت ها در مناطق آزاد در نظر گرفته نشده و مناطق آزاد 100درصد خودگردان بوده اند تا کنون مناطق آزاد با فروش زمین مبادرت به زیرساخت می کردند در حالیکه در اکثر مناطق آزاد موفق دنیا دولت ها بین 4 تا 10 سال همه زیرساخت ها را فراهم می کنند و تحویل می دهند ازاین رو انتظار از مناطق آزاد، باید به اندازه امکانات و شرایط باشد.
فارس: چه برنامه تحولی برای منطقه آزاد کیش در نظر گرفته اید؟
کشاورز: نکته درستی است باید منابع پایدار برای منطقه آزاد داشته باشیم مهم ترین راهبرد ما بحث تجاری و توسعه گردشگری می باشد ما نمی توانیم در کیش پتروشیمی راه اندازی نماییم یا صنایع بزرگ ایجاد نماییم و نمی توانیم به یکباره همه مشوق ها را قطع نماییم. باید به شعارها پایبند باشیم اگر مجبور باشیم زمین بفروشیم باید گزارش بدهیم ترمینال منطقه آزاد کیش که ساخته شد برای تکمیل آن پول می خواهد باید توریست گردشگری و تجاری پایدار درست نماییم، 12 نوع گردشگری تعریف کردیم که در بلندمدت می توانند از سال دوم به بعد درآمدزا باشند. یکی از این موارد گردشگری ورزشی است که می تواند در مدت سه ماه تا 18 ماه درآمدزا شود و این ظرفیتی است که مورد غفلت قرار گرفته و دوره گذار آن یکی دو سال طول می کشد.
* میزان ثبت شرکتهای صوری در منطقه آزاد کیش کاسته شده است
فارس: تعداد شرکتهای صوری در منطقه آزاد چه میزان است و برای مقابله با آن چه اقداماتی انجام می دهید؟
کشاورز:  در مناطق آزاد در کوتاه مدت باید مبادرت به ثبت شرکت نمایند،   زمانی اشتباهاتی صورت گرفت و به جهت اینکه کارها تسهیل شود آدرس پستی همان محل ثبت شرکت ها را باید عرضه می کردند ولی گفته می شد کد پستی باید 6 ماه از فعالیت بگذرد و اجبار برای ثبت کد پستی وجود داشت، در همه شرکت ها این کد پستی واقعی نیست البته یک بخشی از کد پستی ها واقعی است و ظرف 6 ماه باید تعیین تکلیف کرده باشند. بعضی از این شرکت ها در مناطق آزاد ثبت شده اند اما در سرزمین اصلی کار می کنند. دفاتر مالی آنها ثبت شده است فاکتورهایی که صادر می کنند معلوم است که از کجا بوده است اداره مالیات می تواند بررسی کند. البته یک زمانی هجمه برای ثبت شرکت ها در منطقه آزاد بود اما همه این شرکت ها این گونه نیست که صوری باشند، از اعلام تعداد شرکتهای صوری پرهیز می کنند هم اکنون میزان ثبت شرکتهای صوری کاسته شده است اعدادی که قبلاً گفته می شود 5400 یا 3600 است که باید دقیق تر شود باید اطلاعات از جاهای مختلف بگیریم البته شرکتهای صوری در همه جای ایران وجود دارند.
 


* باید 100 درصد کیش ایر به سازمان منطقه آزاد کیش برگردد
فارس: هواپیمایی کیش ایر چگونه از تملیک منطقه آزاد کیش خارج و  واگذار شد، آیا شما با واگذاری کیش ایر موافق هستید؟
کشاورز: هواپیمایی کیش ایر بر مبنای مصوبه سازمان خصوصی سازی واگذار شد از سال 95 دولت یازدهم تصمیم گرفت در چارچوب اصل 44 کیش ایر را به لیست واگذاری ها ببرد تا یک اردیبهشت 99 که توسط کارگروه مصوب شد، مدیر وقت سازمان منطقه آزاد موافقت نمود که 100 درصد هواپیمای کیش ایر خصوصی شود اما پس از آن دبیر شورایعالی مناطق آزاد (سعید محمد) نامه ای می نویسد که در این حوزه ابهام وجود دارد چون ردیف بودجه ای دولتی داریم به این معنا نیست که کیش ایر دولتی باشد بلکه در ارتباط با شرکتهای غیردولتی است و نباید خصوصی سازی شود یعنی از نظر حقوقی ابهامی وجود داشت و از نظر فنی هم یک دفعه نمی توانیم سازمان منطقه آزاد کیش را تضعیف نماییم، به بهانه این که می خواهیم یک شرکت هواپیمایی را خصوصی نماییم.
تأکید ما بر اینست که کیش ایر باید به منطقه آزاد کیش برگردد چون یک ابزار توسعه ای است که در اختیار ما است و افزایش سرمایه تا 3500 میلیارد تومان می توانیم اعمال کنیم؛ دو ماه طول کشید تا این نامه به دبیرخانه برسد، نامه را اواخر سال قبل به معاون اول رئیس جمهور فرستادیم،   تیر ماه سال جاری آقای محمد نامه ای نوشت خطاب به اعضای کارگروه خصوصی سازی و علل مفصل تری در آن ذکر کرد، همینطور برای آب و برق برای سازمان خصوصی سازی هم نامه نوشت، این مورد برای ما حیاتی می باشد باید 100 درصد کیش ایر به سازمان منطقه آزاد کیش برگردد و این مبتنی بر گزاره های علمی و منطقی است نه این که چون اسم آنرا کیش ایر گذاشته ایم؛ این شرکت ابزار برای توسعه اقتصادی منطقه است و در شرایط بحرانی نمی توانیم آنرا واگذار نماییم.
برای دسترسی به کیش، راه دریایی و راه هوایی وجود دارد و راه خشکی و ریلی به کیش نداریم، تنها راه غیرمحدود ما هواپیمایی است، راه دریایی هم محدودیت های خاص خویش را دارد هم اکنون وقتی قیمت بلیت هواپیما بالا می رود از ما می پرسند چرا بلیت گران شده برای من هم سوال است که چرا گران شده است اما وقتی شرکت واگذار شده است، ما فقط می توانیم نامه نگاری نماییم، سازمان خصوصی سازی می گوید نمی توانیم شرکت خصوصی شده را برگردانیم و آقای مخبر هم می گوید ما نباید این شرکت را واگذار نماییم اگر واگذار شد توقع و اختیارات ما باید متناسب با امکانات باشد اگر 5 پرواز لغو شد و 700 نفر مسافر معطل شدند مدیرعامل منطقه آزاد کیش نباید پاسخگو باشد.
در 400 روز گذشته 173 زلزله در بندر لنگه و خمیر روی داد که پس لرزه آن به کیش هم رسید و شهر خالی شد دیگر کسی نمی تواند از مدیرعامل منطقه آزاد کیش بپرسد پروازهایت کجاست، چون ما نمی توانیم برای ایرلاینی که خصوصی شده تعیین تکلیف نماییم.
تا آخر سال جاری 17 بازی بین المللی تیم اسکواش قرار است برگزار گردد همینطور نخستین دیوار یخ نوردی در کیش بوجود آورده ایم همه این ها تماشاگران و بازیگرانی دارند و ما چگونه می توانیم آنها را به جزیره بیاوریم؟ بخش خصوصی می گوید هواپیمای شما کجاست اگر راه خودرویی داشتیم می توانستیم جوابگوی متقاضیان باشیم اما بهترین مسیر ما مسیر هوایی است که آن هم کیش ایر را از ما به بهانه خصوصی سازی گرفته اند.
* 11 فروند هواپیمای عملیاتی کیش ایر را به 2 فروند رسانده اند
کشاورز: ما نمی توانیم به ایرلاین ها اجبار نماییم که چارتر نکنید وقتی خودمان هواپیما نداریم نمی توانیم تعیین تکلیف نماییم، 11 هواپیمای در اختیار کیش ایر به دو فروند رسانده اند در موقع خصوصی سازی 5 فروند بود هم اکنون دو هواپیما فعال می باشند، ازاین رو یا از من چیزی نخواهید و یا این که امکانات در اختیار من بگذارید. تعداد ایرلاین هایی که به جزیره کیش می آیند 14 شرکت بود هم اکنون 17 شرکت شده اند اما اختیار هیچکدام از آنها دست ما نیست، البته در کل کشور پروازها کم شده اند و زمین گیری هواپیماها هم وجود دارد چون ناوگان مستهلک شده اند، در تابستان، دو ماه اول پروازها کمتر شد، اما ورودی مسافر به جزیره کیش 10 درصد افزوده شد در 16 روز اول شهریور 1401 نسبت به سال قبل 81 درصد ورودی مسافر بیشتر شد. نسبت به سال 97 هم که پیش از کرونا بود رشد کردیم. تعداد پروازها نسبت به سال قبل 27 درصد رشد کرد.
* اورهال یک فروند توپولف کیش ایر و اختصاص آن به پروازهای کیش
کشاورز: با کیش ایر توافقی انجام دادیم که 70 درصد پروازهایش از مبدأ کیش یا به مقصد کیش باشد اگر این شرکت بتواند آنرا به 90 درصد برساند می توانیم امتیازی در اختیار آنها قرار دهیم. این شرکت یک هواپیمای توپولف داشت که اورهال کردند و قرار شد 100درصد پروازهای آن برای کیش باشد. همینطور کیش ایر یک فروند هواپیمای ایرباس 301 به سفر هوایی کیش اختصاص داد است و تا یک ماه آینده 80 درصد پروازهای این هواپیما در رابطه با جزیره کیش خواهد بود.
هواپیمایی چابهار هم به مقصد کیش سفرهایش را شروع کرده است، آساجت هم پروازهایی به کیش شروع کرده است، هواپیمایی تابان هم از هفته قبل دو پرواز در هفته افزوده است اگر قوانین اجازه دهد هواپیمایی خارجی هم به کیش می آید ولی منطق ما اینست که باید 100 درصد شرکت کیش ایر به سازمان منطقه آزاد کیش برگردد.
در تاریخ اول آذر 99 مصوبه ای آمد که باید 100 درصد کیش ایر خصوصی شود، اگر این شرکت هواپیمایی در اختیار سازمان منطقه آزاد کیش باشد می توانیم کاملا در اختیار مسافران کیش قرار دهیم، در چارچوب جشنواره تابستانه به جای جایزه پول می توانیم صندلی های کیش ایر در اختیار مسافران قرار دهیم، در مورد خشک شدن گردشگری کیش و همینطور شرکت کیش ایر آیندگان قضاوت می کنند.
* شیلات در کیش خوب عمل نمی کند/ ارزان ترین خوراک در کنار دریا باید خوراک دریایی باشد
فارس: در مورد شیلات در جزیره کیش چه ظرفیت هایی وجود دارد؟
کشاورز: ظرفیت شیلات هم هم در جزیره وجود دارد اگر ماده 65 قانون مقررات دولت درست شود شیلات هم می تواند رونق بگیرد این رشته در دنیا در چارچوب صنعت تعریف شده است در مناطق آزاد تا شعاع 800 متر از ساحل در ارتباط با منطقه آزاد است خارج از آن در اختیار سازمان بنادر قرار دارد. ماده 65 این امکان را به ما واگذار کرده است باید ماده 65 را تفویض کنند طبق گفته رئیس جمهور در مناطق آزاد اگر حاکم عوض می شود اما حکم قانون عوض نمی گردد. در مورد شیلات هم ما یک جور عمل می نماییم اما سازمان شیلات طور دیگر عمل می کند، امتیازهایی به صیادان می دهند، مردم باید در کنار دریا ارزان ترین خوراک را از نوع خوراک دریایی داشته باشند، در حالیکه این گونه نیست و این ها مصداق ترک فعل است که به شیلات توجه نشده است، رئیس جمهور یک ماه و نیم قبل دستور داد شهردار در مناطق آزاد، رئیس گمرک و سایر مسؤولان با انتخاب سازمان منطقه آزاد باشند در حالیکه در بعضی از مناطق آزاد این دستورات به درستی اجرا نمی گردد.
فارس: با تشکر از شما.
پایان پیام/منبع:

1401/07/04
11:18:55
5.0 / 5
30
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها