سازمان برنامه و بودجه اعلام كرد

دلیل اختلاف قیمت مسکن در گزارش مرکز آمار و بانک مرکزی

دلیل اختلاف قیمت مسکن در گزارش مرکز آمار و بانک مرکزی

سازمان برنامه و بودجه با انتشار گزارشی علت اختلاف سه میلیون تومانی قیمت مسکن شهر تهران در گزارش بانک مرکزی و مرکز آمار را تفاوت در شیوه میانگین گیری دانست و اعلام نمود مرکز آمار به عرضه میانگین قیمت حسابی، موزون و شاخص قیمت می پردازد؛ در حالیکه بانک مرکزی تنها میانگین حسابی را در نظر گرفته و به نحوه محاسبه مهم میانگین موزون توجه نداشته است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، یک روز بعد از آنکه مرکز آمار ایران در روز ۸ مردادماه گزارش داد متوسط قیمت مسکن شهر تهران در تیرماه ۱۴۰۱ بالغ بر ۴۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده، بانک مرکزی به رسم هر ماهه گزارش خویش را منتشر و متوسط قیمت شهر تهران را ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام نمود.
در این خصوص سازمان برنامه و بودجه اخیرا علت این تفاوت را اعلام نمود. در این گزارش آمده است: "با انتشار میانگین قیمت مسکن هر متر خانه در شهر تهران توسط مرکزآمار و بانک مرکزی برخی رسانه ها تفاوت عددی اعلام شده را اختلاف در آمارها عنوان کردند در حالیکه دلیل تفاوت اعداد عرضه شده، تفاوت در شیوه میانگین گیری است".
سازمان برنامه و بودجه در ادامه ی گزارش خود آورده است: تنها منبع تهیه این گزارش داده های خام ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که مرکز آمار ایران و بانک مرکزی، هر دو از این منبع بری انجام محاسبات استفاده می کند".
"مرکز آمار ایران به عرضه ۲ نوع میانگین قیمت (حسابی و موزون) و یک مورد شاخص قیمت آپارتمان های مبادله و ثبت شده در سامانه می پردازد. در حالیکه گزارش تهیه شده توسط بانک مرکزی تنها شامل میانگین حسابی می باشد. هر یک از این میانگین ها کارکرد و استفاده منحصر به فردی دارند. گزارش مرکز آمار ایران همه نیازهای کاربرهای مختلف ممکن را پوشش داده است".
در ادامه این گزارش چنین آمده است: "روش میانگین حسابی به متراژ واحدهای مبادله شده در دوره زمانی مدنظر توجهی نداشته و به همه واحدهای مسکونی (چه بزرگ و چه کوچک) به یک دید می نگرد و وزنی برابر می دهد. روش میانگین موزون تفاوت متراژ واحدهای مورد مبادله را در قیمت ثبت شده در نظر می گیرد به نحوی که هر واحد متناسب با متراژ در تعیین میانگین قیمت منطقه وزن می گیرد. بانک مرکزی به این نحوه محاسبه مهم توجهی نداشته است".
"شاخص قیمت آپارتمان های مسکونی، با استفاده از روش هدانیک (تعدیل کیفی) محاسبه می شود و مناسب تعیین دقیق تورم در حوزه آپارتمان های مسکونی مورد مبادله در هر دوره است. در این خصوص از میانگین های نام برده نمی گردد (به علت ناهمگن بودن آپارتمان های معامله شده در هر دوره) بهره برد چونکه تغییرات قیمت را به درستی نشان نمی دهند اما چون در شاخص قیمت اثرات تغییر کیفیت از منابع اطلاعاتی زدوده شده است، شاخص دقیقی برای محاسبه تورم این حوزه محسوب می شود".
در ادامه ی گزارش سازمان برنامه و بودجه می خوانیم: "تفاوت بین متوسط قیمت حسابی اعلام شده توسط مرکز آمار ایران و بانک مرکزی که از روشی مشابه بهره برده اند، تقریبا یک میلیون تومان بوده است. اما رسانه ها به اشتباه به مقایسه میانگین قیمت موزون مرکز آمار ایران و میانگین قیمت حسابی بانک مرکزی پرداخته اند که این خطا در مقایسه دو نوع متوسط قیمت متفاوت منجر به سوءبرداشت پیش آمده شده است".
"بر اساس اطلاعات خام ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور، در تیرماه سال ۱۴۰۱ در مناطق ۱۹ و ۲۰ شهر تهران به ترتیب تنها ۸ و ۱۱ مورد معامله در سامانه ثبت شده است. این تعداد محدود معاملات امکان محاسبه متوسط قیمت منطقه را نمی دهد، بنابراین قیمت این مناطق در محاسبه مرکز آمار لحاظ نشده است. این نکته در گزارش انتشار یافته توسط مرکز آمار قابل ملاحظه است. با عنایت به پایین تر بودن میانگین قیمت این مناطق از میانگین قیمت شهر تهران، بنابراین عدم حضور این قیمتها در محاسبات، سبب بیشتر شدن اندک متوسط قیمت مرکز آمار نسبت به گزارش بانک مرکزی شده است".
در انتها این گزارش چنین آمده است: "مرکز آمار ایران با استفاده از اطلاعات طول و عرض دقیق جغرافیایی در اختیار، مبادرت به پالایش و ادیت آدرس های استخراج شده از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور و لحاظ کردن آنها در مناطق صحیح خود می کند. اما این امکان برای بانک مرکزی محیا نیست؛ بنابراین این نکته هم سبب بروز اختلافاتی در میانگین قیمت های محاسبه شده در سطح مناطق و کل شهر تهران بین دو دستگاه شده است".
منبع:

1401/05/17
20:56:41
5.0 / 5
23
تگهای خبر: پرداخت , دستگاه , قیمت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها