ارزش معاملات خرد برای رشد بورس هنوز کافی نیست

ارزش معاملات خرد برای رشد بورس هنوز کافی نیست

بورس در هفته گذشته روند نزولی را تمام کرد و در سه روز از هفته دوم مردادماه رشد را تجربه کرده است


به گزارش فی بگیر به نقل از فارس، تحلیل گران در وضعیت فعلی نیاز بورس تهران برای رشد را اعتماد مردم به این بازار و سرمایه گذاری در آن می دانند. با این وجود هنوز اقداماتی در پیرامون بورس تهران رقم می خورد که موجب افزایش بی اعتمادی مردم به این بازار حیاتی می شود.
بانک مرکزی در دو ماه اخیر با افزایش نرخ بهره بین بانکی تلاش نموده است تا در مقابل افزایش تقاضای بانکها که منجر به افزایش پایه پولی می شود، ایستادگی کند. افزایش نرخ بهره یکی از عوامل اصلی افت شاخص بورس تهران در این دو ماه بوده است. از طرفی کاهش تورم نیاز به افزایش تولید و در نهایت رونق بازار سرمایه دارد.
بورس در هفته های گذشته روندی نزولی داشته است و همین مساله موجب افزایش رکود و خروج پول حقیقی از بورس شده است. در صورتیکه روند خروج سرمایه از بورس ادامه دار باشد، می تواند مشکل بزرگتری برای سهامداران بوجود آورد. خیلی از کارشناسان کمبود نقدینگی در بورس را عامل ایجاد روند نزولی در بورس می دانند.
* ضعف اصلی بورس عمق کم آن است
مجتبی دانشی، در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: بازار سرمایه یک نهاد مالی مؤثر در کلیت اقتصاد کشور است. در شرایطی که این بازار وارد یک جریان نرمال و روبه رشد با بازدهی متناسب باشد، در درجه اول تولیدات و در نهایت اقتصاد کشور حمایت می شود.
وی افزود: در مقایسه بورس تهران با بازار های مالی کشورهای توسعه یافته مشاهده می نماییم که ضعف اصلی بورس تهران عمق کم این نهاده مالی است.
این کارشناس بازار سرمایه اشاره کرد: یکی از دلیلهای اصلی عدم سرمایه گذاری در بورس به وسیله سرمایه های راکدی که در دست مردم محسوب می شود، بازدهی پایین این بازار نسبت به تورم کشور است.
* کاهش روند منفی شاخص کل بورس
شاخص کل بورس در هفته دوم مردادماه نیز با روندی نزولی همراه بود، اما این روند منفی نسبت به هفته ابتدایی مردادماه با کاهش همراه بوده است. شاخص کل بورس در روز شنبه با کاهش دو هزار و 827 واحد همراه شد و روز یکشنبه نیز 17 هزار و 389 واحد را تجربه نمود.


روز دوشنبه اما روند بازار تغییر نمود و رشد چهار هزار و 109 واحدی را برای سهامداران به همراه داشت. روز سه شنبه شاخص باز هم رشد کرد و دو هزار و 416 واحد بالاتر ایستاد. این شاخص در روز چهارشنبه رکورد رشد در دو هفته گذشته را شکست و هفت هزار و 339 واحد رشد کرد.


در نهایت شاخص کل بورس با کاهش 6 هزار و 352 واحدی در سطح یک میلیون و 437 هزار و 360 واحد قرار گرفت. بازدهی این شاخص در هفته دوم مردادماه منفی 4 دهم درصد بوده است.
* عقب گرد سهم های کوچک بازار سرمایه
در هفته دوم مردادماه شاخص کل هموزن بیش از سه برابر شاخص کل نزول کرد. این شاخص در روز شنبه با افت دو هزار و 251 واحدی همراه شد و در روز یکشنبه کاهش هفت هزار و 241 واحدی را تجربه نمود.


اما مانند شاخص کل، شاخص کل هموزن در روز دوشنبه رشد 386 واحدی داشت و در روز سه شنبه نیز 227 واحد بالا آمد و در روز چهارشنبه نیز به بالاترین میزان در دو هفته گذشته رسید و رشد سه هزار و 466 واحدی داشت.


شاخص کل هموزن در نهایت افت پنج هزار و 413 واحدی داشت و به سطح 384 هزار و 55 واحدی رسید و بازدهی منفی 1.39 درصد را داشت.
* رشد ارزش کل معاملات بورس
میانگین ارزش کل معاملات بازار سهام در هفته دوم مردادماه با رشد 19 درصدی همراه شد و به 42 هزار و 847 میلیارد توامنی رسید. در هفته گذشته بیش از 214 هزار میلیارد تومان در بورس معامل شده است.


اما میانگین ارزش معاملات خرد با کاهش هشت درصدی مواجه گردید و به دو هزار و 242 میلیارد  رسید. در مجموع سهامداران خرد در این هفته 11 هزار و 212 میلیارد تومان در بورس معامله انجام داده اند.


ارزش معاملات بورس با وجود بهبود هنوز ضعیف است و نمی توان اختتام اصلاح بازار را اعلام نمود. یک یا دو روز مثبت شدن معاملات بعد از چند روز اصلاح در کلیت بازار اتفاقی طبیعی است و باتوجه به از دست رفتن حمایت های مهم، کف سازی شاخص در یک محدوده می تواند هیجانات معامله گران را تعدیل کند.1401/05/14
13:39:50
5.0 / 5
47
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها