نایب رییس كمیسیون برنامه و بودجه:

تبصره ۱۴ قانون بودجه از اهداف خود دور شده است

تبصره ۱۴ قانون بودجه از اهداف خود دور شده است

به گزارش فی بگیر نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با تکیه بر این که امروز تبصره ۱۴ قانون بودجه از اهداف خود دور شده است، اظهار داشت: ان شاءالله در بحث اصلاح ساختار بودجه مبحث تبصره ۱۴ بودجه مورد توجه قرار خواهد گرفت.محسن زنگنه در گفتگو با ایسنا با تکیه بر این که تبصره ۱۴ قانون بودجه (منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها) از اهداف اصلی خود دور شده و طی سالهای اخیر به بودجه ای مکمل تبدیل گشته است، اظهار نمود: اساسا یکی از مباحث اصلاح ساختاری بودجه یک کاسه کردن همه منابع و مصارف است.

وی با اشاره به اینکه «اتفاقی که در تبصره ۱۴ درحال رخ دادن است و متاسفانه هر سال هم تشدید می شود، اصلاً اتفاق خوبی نیست»، تصریح کرد: به نظر می آید تبصره ۱۴ قانون بودجه بخصوص در حوزه مصارف از اهداف قانون گذار در قانون هدفمندسازی یارانه ها دور شده و به یک بودجه حاشیه ای تبدیل گشته است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: ان شاءالله در بحث اصلاح ساختار بودجه مبحث تبصره ۱۴ بودجه مورد توجه قرار خواهد گرفت؛ یکی از بندهایی که در طرح جدید آورده ایم همین است که همه منابع شامل منابع تبصره ۱۴، منابع هدفمند سازی یارانه ها، هدایا، درآمدهای اختصاصی و غیره همه باید در سقف بودجه لحاظ و در آنجا در اختیار مجلس و دولت قرار بگیرد و از محل آن هم هزینه شود.

زنگنه تصریح کرد: هدف قانون گذار از تعیین تبصره ۱۴ قانون بودجه این بوده که از منابع حاصل از هدفمندسازی که منظور اختلاف مبلغی است که از مردم بابت فرآورده ها گرفته می شود یا منابع حاصل از صادرات فرآورده ها در سه جا هزینه شود؛ یک بخش آن در چارچوب یارانه نقدی به مردم پرداخت گردد، بخش دیگر آن در زمینه پشتیبانی از تولید و بخش خصوصی تخصیص یابد و بخش دیگر آن هم به خود دستگاههای متولی برای ارتقا و توسعه‌ی زیرساخت های شان داده شود.

وی اضافه کرد: وقتی هرینه سوخت افزایش می یابد تولید کننده باید حمایت شود تا هزینه های وی یک بار افزایش پیدا نکند؛ همینطور وزارت نیرو یا نفت باید زیرساخت های شان را به روز کنند و در نهایت هم باید مبلغی بعنوان یارانه نقدی به مردم پرداخت شود؛ اگر این سه امر اتفاق نیفتد، عملاً با چالش هایی جدی مواجه هستیم. این سه حوزه مصرف برای منابع تبصره ۱۴ تعیین تکلیف شده است.

این نماینده مجلس در انتها با تکیه بر این که امروز تبصره ۱۴ قانون بودجه از اهداف خود دور شده است، اظهار نمود: قانون گذار در موادی از قانون هدفمندی این اختیار را داده تا بخشی از منابع حاصل از هدفندی با تشخیص دولت و مجلس برای برخی موارد ضروری هزینه شود اما متاسفانه امروز این موارد ضروری، بخش عمده ای از مصارف تبصره ۱۴ قانون بودجه را شامل می شوند و میتوان اظهار داشت که مصارف این تبصره از اهداف اصلی خود دور شده است.

منبع:

1401/05/10
09:38:55
5.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها