مصوبه قبلی سهام عدالت منتفی شد

مصوبه قبلی سهام عدالت منتفی شد

رئیس فراکسیون سهام عدالت از تعیین تکلیف تعاونی های سهام عدالت در مجلس شورای اسلامی تا یک ماه آینده اطلاع داد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، مهدی سعادتی امروز در کانون سرمایه گذاری سهام عدالت با اشاره به اینکه در دولت های قبل به تعاونی های سهام عدالت توجهی نشد، اظهار نمود: برنامه دولت رشد هشت درصدی اقتصاد در هر استان است و سهام عدالت به علت ماهیت و میزان سرمایه ای که دارد، در این خصوص حائز اهمیت می باشد.
وی با اشاره به اینکه میزان سرمایه سهام عدالت بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار میلیارد تومان است، اظهار داشت: این میزان سرمایه، بسیاری را در دولت قبل به هوس می انداخت و بارها در تعیین تکلیف آن سنگ اندازی می شد.
رئیس فراکسیون سهام عدالت ضمن اشاره به انتخابات شرکتهای استانی سهام عدالت در دولت قبل ابراز کرد: این انتخابات با حضور مردم مشروعیت پیدا می کرد اما در دولت قبل اتاق های بازرگانی مامور برگزاری انتخابات شدند و قرار بود این کار به صورت الکترونیکی برگزار گردد. البته این انتخابات توسط سازمان بررسی لغو شد.
به گفته وی در دولت جدید با دستور وزیر اقتصاد کارگروه ویژه ای برای سهام عدالت شکل گرفت.
رئیس فراکسیون سهام عدالت با اشاره به اینکه حدود ۳۵۲ تعاونی سهام عدالت در سرتاسر کشور وجود دارد، اظهار نمود: باید به سمتی حرکت نماییم که تعاونی ها محور باشند. این درحالی است که شورایعالی بورس در دولت قبل دنبال کمرنگ کردن نقش تعاونی ها بود.
سعادتی از اماده سازی طرح جامعی در مجلس شورای اسلامی برای ساماندهی تعاونی های سهام عدالت اطلاع داد و اضافه کرد: مصوبه قبلی سازمان بورس درمورد سهام عدالت منتفی شد و مقرر است ظرف یک ماه ابعاد آن مشخص شده و وظایف هر یک از نهادها و وزارت خانه ها مشخص شود. نوع برگزاری امکانات و چگونگی حفظ تعاونی ها هم مشخص می شود.
به گفته وی ۳۰ درصد ارزش هر شرکت تعاونی استان باید صرف توسعه استان شود.
رییس فراکسیون سهام عدالت افزود: در دولت قبل چند شرکت سودده مانند پتروشیمی شازند، پتروشیمی کرمانشاه و شرکت ملی حفاری توسط سازمان خصوصی سازی از پرتفوی سهام عدالت حذف شدند.
سعادتی با اشاره به اینکه دولت برای خود اختیار فراقانونی تصور می کند، اظهار نمود: سازمان خصوصی سازی اعلام نموده است که شرکتهای سیمانی جزو پرتفوی جاماندگان خواهد شد. اعلام شده چهار شرکت در پرتفوی آنها قرار می گیرد. اگر چنین باشد عدالت چگونه رعایت خواهد شد؟

سرمایه ای به شرکتهای تعاونی داده نمی شود
در ادامه مراسم جودکی، مشاور فراکسیون سهام عدالت هم درمورد فلسفه وجودی تعاونی های سهام عدالت اظهار داشت: شرکتهای تعاونی فقط برای انجام ثبت نام تاسیس نشده اند. پرتفوی شرکتهای سرمایه پذیر در اختیار تعاونی ها نیست اما به تناسب دارایی ها می توانند جهت توسعه مناطق و در پروژه های سودآور استفاده کنند.
منبع:

1401/04/06
12:07:48
5.0 / 5
181
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها