مهم ترین مساله بورس، دلار است!

مهم ترین مساله بورس، دلار است!

به گزارش فی بگیر یک کارشناس بازار سرمایه ضمن تشریح ریسک هایی که این بازار با آن رو به رو است اظهار داشت: مهم ترین مساله بورس اختلاف نرخ دلار در بازار آزاد و سامانه نیما است.


سعید جعفری در گفت و گو با ایسنا با تاکید بر این که مهم ترین موضوع برای بازار سرمایه نرخ دلار است، توضیح داد: مهم ترین موضوعی که وجود دارد این است که بین افزایش قیمت دلار در بازار آزاد و دلاری که شرکت های بزرگ بورسی در سامانه نیما عرضه میکنند اختلاف زیادی وجود دارد و این سبب شده است با وجود انکه شاهد افزایش قیمت دلار در بازار آزاد هستیم بازار سرمایه نزولی شده و همانند سایر بازارها با تورم رشد نکند.
وی افزود: شرکت های بورسی که از صادرکنندگان بزرگ کشور محسوب می شوند ملزم شده بودند به این که دلار خودرا در سامانه نیما به اختلاف زیاد نسبت به بازار ازاد عرضه کنند و این سبب شده بود که سهام شرکتها نیز تحت فشار باشد. اما دلیل این که شاهد صعود قابل توجه بازار در ایام قبل بودیم این بود که اعلام گردید صادرکنندگان میتوانند دلار خودرا با نرخ توافقی بفروشند. یعنی با نرخ های بالاتر از نرخ نیما که این موجب شد هیجان خرید در بازار بخصوص در نمادهای صادراتی و پتروشیمی ها ایجاد شود.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به وضعیت بازارهای جهانی اظهار نمود: از جانب دیگر ریسک هایی در بازارهای جهانی وجود دارد. ریزش شدید بازار بورس امریکا و احتمال ایجاد رکود گسترده سبب شده است سهام داران در بازار داخلی احتیاط کنند برای اینکه خیلی از شرکتها کامودیتی محور و وابسته به قیمت های جهانی هستند و اگر رکود در بازار جهانی رخ دهد دامنه آن به کالاها در ایران نیز می رسد.
جعفری با اشاره به احتمال قطعی برق صنایع نیز اظهار داشت: از جانب دیگر در استانه فصل گرما هستیم و برق برخی واحدهای تولیدی در مقاطعی قطع می شود و سرمایه گذاران نگران هستند این قطعی برای چند ماه ادامه دار باشد و موجب شود شرکتها در گزارش ها هم عملکرد خوبی در عرصه تولید و فروش نداشته باشند.
وی با تاکید بر این که ریسک پیرامون بازار سهام زیاد است، عنوان کرد: همین ریسک موجب احتیاط معامله گران می شود. بسیاری انتظار دارند روند بازار سرمایه همسو با تورم رشد کند اما این اتفاق کمرنگ شده است. با اینحال من فکر میکنم از هفتعه بعد باردیگر صعود ملایمی در بازار داشته باشیم.
منبع:

1401/03/25
23:45:09
5.0 / 5
303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها