فارس من مطالباتی که بعد از سال ها به نتیجه می رسند

فارس من مطالباتی که بعد از سال ها به نتیجه می رسند

این روزها پویش هایی از من به سرانجام می رسند که سال ها مطالبه عموم مردم بوده و اتفاقا همیشه هم امضاهای زیادی پای آنها ثبت شده است. در این گزارش مروری خواهیم داشت بر روند پیگیری و در نهایت به نتیجه رسیدن تعدادی از پویش های قدیمی


به گزارش فی بگیر به نقل از فارس؛ فارس من: این روزها پویش هایی از «فارس من» به سرانجام می رسند که سال ها مطالبه عموم مردم بوده و اتفاقا همیشه هم امضاهای زیادی پای آنها ثبت شده است. مطالبه هایی که آنقدر مشمول مرور زمان شده بود که شاید کسی دیگر انتظار به ثمر نشستن آنها را نداشت اما در این چند ماه، اتفاقات دیگری افتاد. در این گزارش مروری خواهیم داشت بر روند پیگیری و در نهایت به نتیجه رسیدن تعدادی از پویش های قدیمی.
 


یارانه نقدی را افزایش دهید
وقتی افزایش یارانه نقدی را در بین هزاران پویش سامانه «فارس من» جستجو می نماییم متوجه خواهیم شد که جزء یکی پرطرفدارترین پویش ها است. از نخستین پویشی که در این رابطه در سال ۹۷ ثبت شده حدود ۴ سال می گذرد. در این سال ها به وفور مطالباتی با موضوع افزایش یارانه نقدی داشتیم. ثبت کنندگان و حامیان در بازه های زمانی مختلف دلیلهای متفاوتی چون گران شدن حامل های انرژی، تورم، کرونا و... را برای افزایش یارانه نقدی داشتند. حذف یارانه ثروتمندان، حذف ارز ترجیحی و... نیز خواسته دیگر طرفداران این پویش ها بود. اغلب امضاکنندگان می گفتند مبلغ ۴۵۵۰۰ تومانی سال ۸۹ دیگر پاسخگوی نیازهای امروزشان نیست. این مساله مدت ها در دستور کار پیگیری خبرنگاران فارس قرار داشت و مطالب مختلفی در قالب گزارش و مصاحبه منتشر گردید.


 نقطه عطف این مطالبه در بودجه سال جدید رخ داد. در یکی از شجاعانه ترین تصمیات دولت که در سند بودجه ۱۴۰۱  قید گردید حذف ارز ترجیحی یا ارز حمایتی ۴۲۰۰ تومانی برای کالاها و اقلام ضروری سبد مصرفی خانوارها است. کمیسیون تلفیق در همان ابتدا به دلیلهای مختلف با تصمیم دولت مخالفت کرد. پس از کش وقوس های فراوان بالاخره مجلس مشروط به این که فساد ارز ترجیحی از بین برود و سفره مردم کوچکتر نشود با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مشهور به ارز جهانگیری موافقت نمود.
 بالاخره رییس جمهور در شامگاه ۱۹ اردیبهشت در گفت وگوی تلویزیونی اعلام نمود سازمان برنامه و بودجه اصلاح نحوه و محل پرداخت یارانه کالاهای اساسی را کارشناسی کرده و به ۳ دهک اول، نفری ۴۰۰ هزار تومان و به دهک های چهارم به بعد هم ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر پرداخت خواهد شد. در این طرح قرار شد همه مردم بدون استثناء از یارانه نان و دارو برخوردار باشند و به هیچ عنوان قیمت نان، دارو و بنزین افزایش پیدا نکند.
این اصلاح شیوه حمایت معیشتی را می توان یکی از بزرگترین اقدامات دولت سیزدهم بعد از واکسیناسیون عمومی دانست. البته این تغییر بزرگ اساسا نیازمند برنامه ریزی های دقیق و نظارت مستمر برای کاهش عوارض احتمالی است.
 


انتظار جاماندگان یارانه اختتام یافت
یکی از مطالبات پرامضا و پرتعداد که بارها در سامانه فارس من ثبت شده مربوط به «ثبت نام جاماندگان یارانه» است. «تمدید مهلت ثبت نام در سایت جاماندگان یارانه حمایتی»، «خُلف وعده دولت به جاماندگان یارانه معیشتی»، «تکلیف جاماندگان یارانه معیشتی چه شد؟» عناوین درخواست های مردم از دولت می باشد که هرچند وقت یکبار تکرار می شد. نقص اطلاعات اولیه دریافت کنندگان یارانه و عدم همراهی دولت روحانی برای اصلاح این بانک اطلاعاتی از اصلی ترین عوامل عقب افتادن این خواسته به حق مردم بود.
خبرگزاری فارس هم مدام این مساله را از مسئولان مربوطه پیگیری می کرد اما ظاهرا این گره قصد باز شدن نداشت. تا این که بالاخره در اردیبهشت ماه امسال، سازمان هدفمندسازی یارانه ها اعلام نمود در امتداد اجرای تکالیف مقرر در قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور، ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه شامل افراد جدید و جامانده بصورت الکترونیک انجام می شود.
فارس در پیگیری های خود به سراغ حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رفت و درباره آمار و ارقام یارانه بگیران پرسید. عبدالملکی اظهار داشت: یارانه به بالای ۷۳ میلیون نفر واریز شده و از حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفری که یارانه آنها قطع شده ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر درخواست بازبینی اطلاعات خودرا ثبت کرده اند.
 


حمایت ۵۴ هزار نفری از شفافیت آرای نمایندگان
برای شفافیت آرای نمایندگان نزدیک به ۹۷ پویش از سال ۹۹ تا به حال  در سامانه «فارس من» ثبت شده است وقتی مجموع امضاهای این پویش ها را نگاه می نماییم بیش از ۵۴ هزار نفر از آن حمایت کرده اند و حداقل ۸۰ مطلب برای پیگیری این مساله انتشار یافته است.  
مسئله شفافیت آرای نمایندگان مخالفان و موافقانی جدی در مجلس دارد. حامیان معتقدند حق مسلم مردم است که از کیفیت آرای نمایندگان و اظهارنظر آنها درباره مسائل داخلی و خارجی باخبر شوند. اما در مقابل، مخالفان می گویند این یک طرح پوپولیستی است و امکان کارشناسی را از مجلس شورای اسلامی می گیرد و موجب می شود تصمیم گیری در مجلس تحت لابی های قوی خارج از مجلس شورای اسلامی انجام می گیرد.
این مطالبه در سطح جامعه عنوان شد و اقشار مختلف از آن حمایت کردند. می توان طرح شفافیت آرا  را یکی از جنجالی ترین طرح هایی دانست که در سالهای اخیر در صحن علنی مجلس عنوان شد. بارها این طرح در مجلس دهم پیشنهاد شد اما تعدادی از نمایندگان رغبتی به بررسی آن نداشتند و در نتیجه هیچ گاه به سرانجام مدنظر مردم نرسید.
یکی از شعارهای اصلی مجلس یازدهم همین شفافیت آرای نمایندگان بود اما باز هم عده ای از نمایندگان پای کار نمی آمدند و در مقاطع مختلف حمایت های لازم را از طرح نکردند تا به نتیجه مطلوب برسد.


 اوایل امسال بالاخره نمایندگان جدید دست به کار شدند. یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از تهیه طرحی برای شفافیت در قوای سه گانه و همه دستگاهها به جز نهادهای نظارتی آگاهی داد و اظهار داشت: تاکید ما این است همانطور که مردم بطور شفاف از تصمیمات مجلس باخبر می شوند، باید تصمیمات گرفتن شده در تمامی نهادها به جز امنیتی و نظامی شفاف باشد.
در ماده ۳ این طرح مطرح گردیده است که مشمولان این قانون همچون مجمع تشخیص مصلحت نظام (فقط در اجرای اصل ۱۱۲ قانون اساسی در موارد اختلافی مجلس و شورای نگهبان) هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، هیات وزیران، شوراهای اسلامی شهر و روستا و شوراهای موظفند مشروح مذاکرات خودرا شامل صحن و کمیسیون های تابع آنها و آرای ماخوذه از اعضا را به تفکیک اسامی موافق، مخالف، ممتنع و کسانی که در رای گیری شرکت نکرده اند، حداکثر ظرف یک ماه در پایگاه اطلاع رسانی خود با قابلیت خوانش کامپیوتری منتشر نمایند، مگر در مواردی که به سبب قانون اساسی و قوانین مربوط به هر یک از نهادهای مذکور در این قانون، تشکیل جلسه غیرعلنی یا رای گیری مخفی پیش بینی شده باشد.
فارس در ادامه پیگیری های پویش به سراغ مخالفان و موافقان طرح جدید رفت. مخالفان شفافیت در قوای سه گانه می گویند:  «اگر مجلس به دنبال شفافیت است در ابتدا باید شفافیت آرا را تعیین تکلیف می کرد و بعد سراغ سایر بخش ها می رفت. طرح فعلی یک نوع فرافکنی است و با اصول گوناگون قانون اساسی مغایرت دارد.» اما موافقان طرح  می گویند: «اگر شفافیت وجود داشته باشد کسی نمی تواند از مسئولیتش فرار کند. با این طرح اصل پاسخگویی به نحو احسن اجرا می شود.»
در نهایت با اراده ای که در مجلس وجود داشت شفافیت قوای سه گانه تصویب گردید و برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شد.
مطالبات قدیمی مردم که در ماه های اخیر به نتیجه رسیده، به موارد فوق محدود نمی گردد. در گزارش های بعدی فارس من، تعداد دیگری از این پویش ها بازخوانی خواهد شد. شما هم می توانید مشکلات و دغدغه های خودرا در سامانه فارس من ثبت کنید تا در نخستین فرصت خبرنگاران فارس مطالبه شما را از مسئولان پیگیری کنند. 
1401/03/10
10:05:59
5.0 / 5
284
تگهای خبر: پرداخت , دستگاه , شركت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها