گزارش از بازار در نخستین روز اصلاح یارانه ها

گزارش از بازار در نخستین روز اصلاح یارانه ها

به گزارش فی بگیر گزارش از بازار در اولین روز اجرای اصلاح یارانه ها شنیدنی است، خیلی از فروشگاه های بزرگ هنوز اقلام مشمول اصلاح یارانه را که در انبارها موجود دارند نظیر مرغ و لبنیات، با نرخ قبلی عرضه می کنند و مشتریان مرغ و تخم مرغ دست خالی برنمی گردند


به گزارش فی بگیر به نقل از فارس، در اولین روز اجرای اصلاح یارانه ها گزارش از برخی فروشگاه های بزرگ تهران حاکی می باشد برخی اقلام اساسی به میزان کافی وجود دارد و البته برخی اقلام هم کمتر عرضه می شود اما نکته مهم ماجرا این است فروشگاه های بزرگ می گویند به علت موجود بودن برخی کالاهای مشمول اصلاح یارانه ها در انبار،   قیمت های جدید را از روز شنبه هفته پیش رو اعمال خواهند کرد و همچنان این کالاها را به  قیمت های قبلی می فروشند و بنابراین صف های طویلی هم برای بعضی کالاها مانند مرغ دیده می شود.
گزارش میدانی خبرنگار فارس از فروشگاه زنجیره ای در مرکز تهران حاکی می باشد که اقلام لبنی مانند پنیر، ماست و شیر در بعضی فروشگاه های زنجیره ای همچنان به قیمت های قبلی به فروش می رود و هنوز قیمت های جدید را اعمال نکرده اند و اتفاقاً تقاضا برای این محصولات هم بالا است.
بر اساس مشاهدات عینی خبرنگار فارس، البته خرید هیجانی هم بین مردم زیاد است و بیشتر از نیاز معمول خرید انجام می شود و همین باعث افزایش احتکار خانگی شده است.
امروز در بعضی فروشگاه های زنجیره ای تهران مرغ تازه با قیمت 28 هزار تومان ارائه شد البته بیشتر از دو مرغ به متقاضیان نمی دادند اما افرادی هم بودندهستند. 
در این شرایط لازم است مردم باخرید معقولانه و منطقی، تقاضا را مدیریت کنند.
امروز فروشگاه های زنجیره ای به علت عرضه انواع اقلام مشمول اصلاح یارانه ها پرمتقاضی بود، از یک مرد میانسال که سبد کالایی حدودا پر بود،   پرسیدیم چرا همه خریدها را امروز انجام می دهید؟  که می گوید: قیمت ها با اصلاح یارانه ها افزایش پیدا کرده شده حالا که این فروشگاه قیمت را بالا نبرده است امده ام تا خریدی انجام دهم. 
از یکی دیگر از خریدان درباره گران شدن قیمت لبنیات و شیر می پرسیم، این خانم خانه دار می گوید: اینکه دولت یارانه ها رو قبل از افزایش قیمت ها اعمال کرد خوب بود همینطور رقم یارانه ما که به حساب همسرمان ریختند خوب شد و برای اردیبهشت که رو به اتمام هست یک میلیون و 165 هزار تومان واریز کردند. 
به سراغ فروشندگان این فروشگاه بزرگ زنجیره ای هم رفتیم، آنها می گویند: کالاهای فعلی مان در ارتباط با خرید قبل است و تا اینها تمام نشود قیمت جدید را اعمال نخواهند کرد. در این فروشگاه قیمت تخم مرغ هم به نرخ قبلی عرضه می شود البته خب تفاضا بالا است و مردم  به سرعت می خرند. 
گزارش خبرنگار حاکی می باشد در این فروشگاه زنجیره ای مرکز شهر تهران هر کیلو مرغ 28 هزار تومان به فروش می رود اما صف های نسبتاً طولانی شاید 70 نفری برای خرید مرغ دارد. 
بررسی های خبرنگار فارس نشان داده است که در  این فروشگاه انواع کره هم به نرخ های پیش از اصلاح یارانه ها موجود است و هنوز قیمت های جدیدی روی محصولات برچسب نخورده و با قیمت های قبل فروخته می شود. اما در این فروشگاه در قفسه ها روغنی وجود ندارد و رجوع کنندگان در برابر تقاضای شان جواب منفی می شنوند، فروشنده می گوید امروز بامداد روغن هم با قیمت قبل موجود داشتیم اما به سرعت به اتمام رسید. 
البته فروشندگان برای کسانی که شکر تقاضا می کنند هم میگفتند امروز بامداد موجود بود اما فعلاً تا بامداد فردا نداریم.
بررسی خبرنگار فارس نشان داده است امروز در یکی دیگر از فروشگاه های زنحیره ای تهران پنیر و ماست با قیمت قبل موجود است اما ماکارونی با قیمت جدید عرضه می شود و نرخ های جدید اعمال شده است و قیمت های 30 تا 35 هزار تومان هر بسته ماکارونی روی شان برچسب خورده است. 
یارانه آرد صنعتی هفته پیش حذف و قیمت های جدید ماکارونی اعلام شد، البته آن موقع وزیر جهاد کشاورزی اعلام نمود قیمت ها تا آخر اردیبهشت تغییر نمی کند اما بازار ظاهرا توجهی نکرده است.
بر اساس گزارش میدانی خبرنگار فارس، قیمت گوشت قرمز هم امروز در فروشگاه های تهران، محدود افزایشی یافته است.
امروز گوشت گوسفندی کیلویی 204 هزار تومان در تره بار به فروش رسید و این قیمت نسبت به قیمت های قبل حدود 10 هزار تومان رشد نشان داده است. 
سری به فروشگاه های دیگر می زنم؛ در این فروشگاه یخچالی که از آنطرف دیده می شود کاملا خالی است، مرغ عرضه نمی گردد و فروشنده می گوید از روز گذشته که قرار بود قیمت ها تغییر کند مرغ پرمتفاضی شد و امروز پنجشنبه هم کالای جدیدی نیامد در این فروشگاه تخم مرغ 20 عددی 38 هزار تومان عرضه می شود و مشخص است هنوز قیمت های جدید اعمال نشده است. 
یکی از خریداران به خبرنگار فارس می گوید، فروشگاه های زنجیره ای به خاطر این که دولتی هستند و نظارت بیش تری بر آنها می شود هنوز چند قلم کالای مشمول اصلاح یارانه ها را به قیمت قبل عرضه می کنند. این فروشگاه ها موطفند کالاهایی که پیش از ابلاغ قیمت ها در قفسه ها بوده است را به همان نرخ قبل بفروشند. یعنی مواد اولیه این کالاها همه در ارتباط با پیش از ابلاغ است.
خبرنگار فارس قیمت برخی کالاها در سایر شهرستان ها را هم پیگیری کرد. در شیراز تخم مرغ 30 عددی 70 هزار تومان عرضه می شد، همینطور مرغ هم با قیمت هر کیلو 60 هزار تومان عرضه می شود اما روغن هنوز در شهرستان هایی مانند شیراز و اردبیل وجود ندارد و یا بسیار کمتر عرضه می شود.
امروز جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی اعلام نمود که عامل کم شدن کالا در قفسه فروشگاه ها تغییرات قیمتی است که سبب شده مردم تقاضای بیشتری برای خرید داشته باشند. 
وی اضافه کرد: کالا به اندازه کافی در انبارها وجود دارد و هیچ نگرانی از نظر تأمین کالا نیست و در هفته آینده بازار کاملاً از نظر عرضه و تقاضا متعادل خواهد شد.
وزیر جهاد کشاورزی درباره صف های طولانی خرید روغن اظهار داشته بود: بعضی از فروشگاه ها همچنان به نرخ های قبلی عرضه می کنند و سبب شده مردم برای خرید کالاهای ارزان صف ببندند.1401/02/23
12:29:04
5.0 / 5
169
تگهای خبر: اقتصاد , صنعت , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها