یك كارشناس پیش بینی كرد

رکود تورمی در انتظار بازار مسکن

رکود تورمی در انتظار بازار مسکن

دبیر کانون انبوه سازان اظهار داشت: باتوجه به عدم توان خرید و رکود ساخت و ساز، پیش بینی ما برای سال آینده رکود همراه با تورم است.


فرشید پورحاجت در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: مقرر است شهرداری ها نرخ عوارض صدور پروانه های ساختمانی را در سال آینده تا سه برابر بالا برند. بنا بر این در هفته های اخیر برخی سازندگان برای دریافت پروانه با قیمت های امسال اقدام نمودند اما این به مفهوم رونق ساخت وساز در سال آینده نیست.
وی ادامه داد: نرخ پروانه در شهرها، مناطق و بلوک های مختلف متفاوت می باشد. بطور مثال در شمال شهر تهران نرخ عوارض صدور پروانه تا متری ۱۰ میلیون تومان هم می رسد و در مناطق متوسط شهر اهواز بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان در هر متر مربع است.
دبیر کانون انبوه سازان درباره مشوق هایی که به سازندگان در بافت فرسوده ارائه می شود اظهار داشت: باوجود وعده های داده شد، در مقام عمل شهرداری ها مانع توسعه و آبادانی بافتهای فرسوده می باشند. آنها اعلام می کنند ۵۰ درصد هزینه های پروانه را تخفیف می دهیم، اما وقتی وارد جزییات می شویم می بینیم آنقدر پروانه ها گران شده که این مشوق ها عملا بی تاثیر شده است.

تحمیل هزینه های رنگارنگ در بافت های فرسوده
پورحاجت اشاره کرد: در بعضی شهرها با اعمال عوارض رنگارنگ در بافت فرسوده هزینه های سنگینی را بر دوش سازندگان می گذارند. بطورمثال درباب عوارض مشرفیت در بافت فرسوده برای باز کردن گذرها شهرداری نه فقط پولی برای عقب نشینی به مردم نمی دهد بلکه بعنوان حق مرغوبیت و مشرفیت هزینه های سنگینی را هم دریافت می کند. یکی از موانع در توسعه بافتهای فرسوده نگاه غیرکارشناسی است و انگیزه سرمایه گذار را در توسعه و عمران سرکوب می کند.

از ثبات بازار مسکن استقبال می نماییم اما ثباتی در راه نیست
وی با اشاره به اینکه سازندگان هیچ گاه طرفدار گرانی در بازار مسکن نیستند اظهار داشت: طبیعتا از اینکه قیمت مسکن، قیمت نهاده های ساختمانی و هزینه های جانبی به ثبات برسد استقبال می کنیم؛ برای اینکه در این صورت مردم می توانند برای خرید برنامه ریزی داشته باشند و ساخت و ساز رونق می گیرد اما شوربختانه اخباری که به ما می رسد نوید چنین شرایطی را نمی دهد.
این کارشناس بازار مسکن اشاره کرد: هزینه های مختلفی که سازندگان متقبل می شوند نهایتاً بر عهده خریدار نهایی قرار می گیرد. افزایش قیمت مصالح ساختمانی، افزایش حقوق و دستمزد، عوارض منتج به صدور پروانه ساختمان، هزینه مختلف گرفتن انشعابات، بسته های خدمت نظام مهندسی در سال آینده افزایش می یابد و این به مفهوم تورم بازار مسکن خواهد بود.
پورحاجت اظهار نمود: گاهی شعار می دهند که می خواهیم جلوی جهش های قیمت مسکن را بگیریم، اما با وجود قانون جهش تولید مسکن، برای سال آینده شرایط خوبی را به لحاظ هزینه های ساخت مسکن پیش بینی نمی کیم. نهادها و ارگانهای در رابطه با بخش مسکن، هزینه ها را هرطور دلشان خواست زیاد کردند و بخش خصوصی هیچ چاره ای برای افزایش قیمت مسکن ندارد. نمی توان هزینه تولید را بیش از ۵۰ درصد بالا برد و انتظار داشت بنگاههای تولیدی هزینه های تولید مسکن را افزایش ندهند.

برآورد متری ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برای واحدهای نهضت ملی مسکن
وی درباره برآورد سازندگان از قیمت ساخت مسکن در سال آینده اظهار داشت: برمبنای ضرایب و فاکتورهای تعدیل مربوط به سه ماهه سوم سال ۱۴۰۰ گزارشی را به وزارت راه و شهرسازی برای ساختمانهای ۵ یا ۶ سقف در پروژه نهضت ملی مسکن اعلام کردیم که برآورد انبوه سازان متری ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده که منهای هزینه های مجوزها است. این ارقام مستند بر دفترچه لیست بها و نرخهای اعلامی سازمان مدیریت و برنامه بودجه کشور بوده و با بیان ضرایب و فاکتور های تعدیل آن برای سه ماهه سوم سال ۱۴۰۰ محاسبه شده است. یعنی عدد ۴.۵ میلیون تومان در هر متر مربع که وزارت راه و شهرسازی گفته تبدیل به ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان شده که باید بررسی شود.

پافشاری دولت بر قیمت های غیرواقعی در نهضت ملی مسکن
عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان تصریح کرد: ما دو سال قبل گفتیم با متری ۲.۷ میلیون تومان نمی توان خانه ساخت اما دوستان دولتی قبول نکردند. پافشاری آنها منجر به این شده که هزینه های تولید مسکن دائما افزایش می یابد و عمده کسانی که از سال ۱۳۹۸ در طرح اقدام ملی ثبت نام کردند بلاتکلیف هستند. قرار بود ۴۰۰ هزار واحد را تا سال ۱۴۰۰ بسازند اما عملا ۴۰ هزار واحد را افتتاح کردند. اگر نرخ واقعی را قبول می کردند و پروژه ها استارت می خورد تورم کمتری به مردم وارد می شد. بسیاری از مردم بین ۵۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان واریز کرده اند و هنوز واحدها ساخته نشده است.
پورحاجت درباره پیش بینی بازار مسکن در سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: باتوجه به جهش سنگین قیمت در چهار سال گذشته، عدم توان خرید و رکود ساخت و ساز، پیش بینی ما برای سال آینده رکود همراه با تورم است؛ تورم به خاطر افزایش هزینه های ساخت و رکود به سبب نبود قدرت خرید در میان متقاضیان. در همین سکوت بازار، سیمان از ۲۴ هزار تومان به پاکتی ۵۰ هزار تومان رسید. البته در ظاهر می گویند پاکتی ۲۴ هزار تومان است اما عملا پاکتی بالای ۵۰ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد. فولاد هم که حدود ۱۵ هزار تومان بود از کیلویی ۱۸ هزار تومان گذشت. هنوز دستمزد کارگران همچون کارگران ساختمانی که برای سال آینده ۵۷ درصد تعیین شده لحاظ نشده است.

قیمت هر متر خانه در تهران ۳۳ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، در بهمن ماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۳ میلیون و ۶۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و زمان مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۴ و ۱۶.۴ درصد بالا رفته است. بنا بر اعلام بانک مرکزی تعداد معاملات انجام شده نیز در این ماه حدود ۸.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل ۱۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل ۱۱۷.۸ درصد افزایش را نشان میدهد.
1400/12/29
12:39:59
5.0 / 5
186
تگهای خبر: توسعه , تولید , سرمایه , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها