جریان برفگیر شدن کامیون ها در گمرک

جریان برفگیر شدن کامیون ها در گمرک

به گزارش فی بگیر گمرک ایران ضمن اعلام این که در ایام گذشته بارش برف باعث اختلال در تجارت در بعضی گمرک های مرزی شده است، در مورد جریان برفگیر شدن کامیون داران در مرز باشماق توضیح داد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، طی روزهای اخیر با شدت گرفتن بارش برف، در مناطق مرزی و گمرک های مربوطه هم اختلالاتی بوجود آمده است؛ به صورتی که برخی ویدیوها و تصاویر در فضای مجازی نشان داد که کامیون هایی که حامل بار بوده و برای ورود و یا خروج از کشور در این مرزهای تجاری قرار دارند امکان جابه جایی نداشته و چند روزی است که معطل مانده اند، همچون آن کامیون های نزدیک به مرز باشماق هستند که خواهان اقدام مسؤلان هم شده اند.
برخی گمرک ها بسته است
این که هم اکنون در گمرک های مرزی شرایط به چه صورتی است از گمرک ایران مورد پیگیری قرار گرفت و در همین رابطه لطیفی -سخنگوی گمرک- به ایسنا اعلام نمود که حالا در مرز تمرچین پیرانشهر و کیله سردشت در آذربایجان غربی فعلاً به علت مسدود بودن جاده های منتهی به مرز و سقوط بهمن تا پاک سازی و بازگشایی مسیر گمرک بسته است و امکان تبادل کالا در روز جاری وجود ندارد. با این وجود راهداری درحال بازگشایی جاده بوده و با وجود هوای آفتابی، سقوط بهمن در جاده ها باعث بسته شدن راه و عدم امکان عبور و مرور شده است.
به قول وی بازارچه های مرزی شوشمی و شیخ صله در کرمانشاه هم به علت بارش برف و قطعی برق فعلاً بسته است که راهداری و دستگاههای ذیربط درحال فعالیت برای بازگشایی هستند که به نظر می آید بزودی امکان تبادل کالا فراهم گردد.
کامیون داران در نزدیکی گمرک باشماق تحصن کرده بودند
وی در مورد ماجرای گمرک باشماق و انتشار تصاویری که کامیون داران خواهان ورود مسؤلان بودند توضیح داد: این کامیون داران در تیرپارک ترانزیتی و در یک کیلومتری گمرک باشماق قرار دارند که این محوطه تحت کنترل گمرک نیست و از طرفی باید اشاره نمود که برخی از این کامیون داران طی چند روز گذشته به علت پایین بودن هزینه حمل در آنجا تحصن کرده بودند که اخیرا به آن آخر داده اند. با این وجود امکانات در اختیار آنها قرار داشته است.
بارش بیشتر از یک متری برف در گمرک باشماق
برای توضیح بیشتر در مورد جریان گمرک باشماق هم حق پناه، مدیرکل این گمرک توضیحاتی عرضه کرد که طبق آن، طی چند روز اخیر در دو مرحله یک مرتبه 90 سانتی متر و بار دیگر حدود 40 سانتی متر برف باریده که به صورت طبیعی عبور و مرور را مختل و متوقف کرده است. این در شرایطی است که با اقدامات صورت گرفته برف روبی در محوطه گمرک و از درب ورود تا خروج درحال انجام بوده و توانسته اند 50 تانکر محموله سوختی که از گمرک سمت مقابل برای ورود به کشور تشریفات گمرکی آنها هم انجام شده بود ترخیص و وارد شود.
محوطه درحال پاکسازی است
توضیح حق پناه نشان داده است که برای دومین بار که بارش مجدد برف اتفاق افتاده بار دیگر شرایط را به سمت نامناسبی پیش برده اما در هر صورت برف روبی و پاکسازی محوطه ادامه پیدا کرده است تا بتوانند با ایجاد شرایط مناسب و البته همکاری طرف عراقی در خصوص پاکسازی محوطه آن سمت و امکان تردد کامیون ها، ورود و خروج کالا صورت بگیرد.
گمرک باشماق: کامیون ها معطل شدند ولی امکانات در اختیار آنهاست
او همینطور در مورد مبحث گیر کردن کامیون داران هم اعلام نمود که آنها در محوطه تیرپارک ترانزیتی در نزدیکی مرز باشماق قرار دارند و این درست است که چند روزی هم در آن محوطه معطل ماندند ولی امکاناتی مانند رستوران و یا امکانات بهداشتی در اختیار آنها قرار داشته است؛ به صورتی که حتی طبق مصوبه شورای تأمین مقرر شد که تمامی امکانات در اختیار کامیون داران قرار بگیرد همچون این که در صورت نیاز سوخت گازوئیل برای کامیون و همینطور نفت سفید برای بخاری به آنها عرضه شده است. حتی در مورد کامیون هایی که در نقطه صفر مرزی بوده و احتیاج به گازوئیل داشتند هم وزارت نفت سوخت لازم را به آنها عرضه کرده است.
مدیرکل گمرک باشماق خاطرنشان کرد که این گمرک مقام اول ترانزیت خروجی را دارد و طبیعی است که حجم کامیون های این گمرک بسیار بالا بوده و در شرایط بارندگی اخیر با مشکل مواجه شود اما به هر ترتیب اقدامات با کمک راهداری و سایر سازمان ها و مردم در حال انجام می باشد و امیدواریم که به سرعت تبادل کالا به شرایط عادی برگردد.
منبع:

1400/11/01
20:50:28
5.0 / 5
312
تگهای خبر: تجارت , دستگاه , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها