مرجع ارزیابی بازی ها در کشور راه اندازی می شود

مرجع ارزیابی بازی ها در کشور راه اندازی می شود

به گزارش فی بگیر دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی از راه اندازی کانونی برای ارزیابی بازی های حوزه علوم شناختی آگاهی داد و اظهار داشت: این کانون مرجع تعیین صلاحیت بازی ها خواهد بود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، دکتر مجید نیلی احمدآبادی امروز در مراسم رونمایی و داوری چهار پروژه علوم شناختی که در محل معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری برگزار شد، اضافه کرد: در ابتدای تشکیل ستاد علوم شناختی زیرساخت های لازم برای توسعه این دانش و نیروهای انسانی کافی و متخصص در زمینه علوم شناختی نبود و وضعیت خوبی نداشتیم.
وی اضافه کرد: از همان ابتدا، اولویت ستاد علوم شناختی ایجاد زیرساخت های لازم و توسعه نیروی انسانی بود تا کارهای این حوزه وسیع، توسعه یابد و تا این عمق به وجود نیاید، بنیه قوی در علوم شناختی ایجاد نخواهد شد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه اتفاقات خوبی در حوزه علوم شناختی به وجود آمده و وقت آنست که پژوهشگران این حوزه به توسعه علوم شناختی بپردازند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، با تاکید بر این که حالا در مرحله ای هستیم که ۶ ماه غفلت از حوزه علوم شناختی موجب می شود که از دنیا عقب بیفتیم، افزود: عقب ماندگی ما از دنیا مانع از استفاده مردم از محصولات حوزه علوم شناختی می شود.

نیلی افزود: حوزه علوم شناختی حساس است و نگاه به این بخش از علم از طرف ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی از نظر کیفی کنترل شده است.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با اعلان اینکه در این ستاد در تلاشیم که ارزش گذاری علمی به وجود بیاید، اظهار داشت: تمرکز این ستاد، طی دو سال اخیر توسعه سرمایه شناختی جامعه ایرانی بوده است تا مردم کشور به زندگی بهتری دست بیابند. در حقیقت توانمندی جامعه، بزرگترین سرمایه آنست.
وی اشاره کرد: همین طور استفاده بهینه از شرایط موجب می شود که تاب آوری کشور افزایش یابد.
نیلی اضافه کرد: یکی از ابزارهای هر جامعه ای، آگاهی مردم نسبت به کاربرد خودشناسی است که خوشبختانه یکی از استارت آپ های حوزه علوم شناختی دراین زمینه فعالیت می کند.

وی اضافه کرد: مطالعات بین المللی نشان داده که تا ۱۷ سال امکان ارتقای پایه شناختی بصورت علمی وجود دارد؛ بدین جهت لازم است که ما به دنبال ابزارهایی برویم که جامعه به شکل گسترده به دنبال آنست.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناخت با اشاره به اهمیت ایجاد زمینه های تربیت شناختی بر پایه بازی های کامپیوتری افزود: ستاد علوم شناختی دراین زمینه سرمایه گذاری جدی کرده است و بنا دارد با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و بنیاد بازی های کامپیوتری چنین ارزیابی های شناختی را در کشور نهادینه کند.
نیلی عنوان کرد: به این واسطه مرجع علمی و قانونی برای ارزیابی بازی های کامپیوتری هستیم که محصولات این حوزه ارزیابی شوند. همین طور تعیین می شود که چه بازی برای چه محدوده سنی لازم است.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با اعلان اینکه ما پیشنهاد می نماییم دانشجویان کارشناسی و ارشد و دکترا در زمینه های جوانان و کاهش افت شناختی در بزرگسالان ورود کنند، اظهار داشت: این حوزه یک بازار دردسترس است که پیچیدگی زیادی ندارد.
وی با تاکید بر ضرورت تمرکز فناوران به ترکیب هوش مصنوعی و علوم شناختی، اظهار داشت: این حوزه که با نام داده کاوی هوشمند به توان شناختی نامگذاری شده، ۱۶ استارت آپ زیرساخت های آنرا به وجود آورده و فعال شده اند.
به گفته نیلی، در این عرصه با بهره گیری از تحلیل داده ها و مدلهای شناختی مطالعاتی را انجام می دهند.
وی اظهار داشت: امیدواریم در این راه پژوهشگران به خوبی حرکت کنند و کنترل کیفی این محصولات از اولویت های ما در ستاد بشمار می رود.
منبع:

1400/09/03
21:44:22
5.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها