وضعیت بازار سكه و طلا طی اولین هفته فعالیت ها در سال جدید

ریزش قیمت سكه، باوجود نوسانات افزایشی قیمت جهانی و ارز

ریزش قیمت سكه، باوجود نوسانات افزایشی قیمت جهانی و ارز

به گزارش فی بگیر نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر ضمن اشاره به اینکه طی یک هفته اخیر تحت تاثیر مذاکرات و بحث های سیاسی، از اواسط هفته قیمت جهانی طلا و نرخ ارز در داخل افزایش یافت اضافه کرد: اما در مجموع هفته ای که گذشت باوجود همه بالا و پایین شدن نرخ ارز و قیمت اونس جهانی، در آخر هفته شاهد ریزش قیمت ها نسبت به شروع هفته بوده ایم.


محمد کشتی آرای در تشریح وضعیت بازار سکه و طلا در نخستین هفته کاری از سال ۱۴۰۰ در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: روزهای پایانی سال ۱۳۹۹ با قیمت ۱۷۰۰ دلار اونس جهانی سال برای ما به انتها رسید. اما در اوایل هفته ای که گذشت، قیمت اونس جهانی به ۱۷۳۱ دلار هم رسید. باتوجه به ثبات قیمتی که قیمت جهانی داشت، نرخ ارز نیز از ثبات نسبی خوبی برخوردار بود اما در اواسط هفته، مسائل هسته ای ایران و نشست وین، مجدد نرخ ارز را در داخل تحت تاثیر قرار داد و برای ساعاتی نرخ ارز رشد یافت.
نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: همین افزایش نرخ ارز به انضمام افزایش قیمت جهانی طلا، سبب شد تا قیمت سکه برای ساعاتی تا ۱۱ میلیون تومان هم افزایش پیدا کند؛ اما باتوجه به نتایج نشست وین، قیمت ارز کاهش پیدا کرد. البته در آخر هفته به جهت فاکتورهای اقتصادی آمریکا، باردیگر شاهد افزایش قیمت اونس جهانی بودیم؛ بطوریکه به طور متوسط طی این هفته، ۱۳ دلار افزایش قیمت جهانی را داشته ایم و قیمت هر اونس جهانی از ۱۷۳۱ به ۱۷۴۴ دلار افزایش پیدا کرد.
وی اعلام نمود: از روز گذشته (پنجشنبه) که روز پایانی هفته بود، قیمت ارز مجدد کاهش پیدا کرد. از طرف دیگر رکود در بازار و نبود تقاضا در بازار، خصوصاً برای قطعات کوچک تر همچون نیم سکه، ربع سکه و سکه های یک گرمی، سبب شد کاهش بیشتری در قیمت ها شکل بگیرد. البته لازم به ذکر است که در حقیقت حباب این قطعات از بین رفته است؛ وگرنه که همانطور که اشاره قیمت جهانی طلا ۱۳ دلار افزایش داشته است.
کشتی آرای اشاره کرد: بدین سبب طی هفته ای که گذشت، شاهد کاهش حباب سکه خصوصاً نیم سکه و ربع سکه بودیم که هریک حدود ۲۵۰ هزار تومان کاهش همراه بود که به علت کاهش تقاضا به وجود آمده است. در مجموع داد و ستدی چندانی در بازار در نخستین هفته کاری سال جدید شکل نگرفت و بازار هنوز بصورت کامل فعال نشده است. همین نبود تقاضا همانطور که واضح است، حباب سکه را می کاهد و سبب شده (حباب سکه) باتوجه به اینکه در روزهای پایانی سال تا حدود ۶۰۰ هزار تومان بالا رفته بود، طی این هفته به حدود ۳۵۰ هزار تومان رسیده است.

اونس طلا گران، نرخ ارز و قیمت سکه ارزان شد
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران اشاره کرد: در مجموع اما به طور کلی، طی این هفته، قیمت جهانی افزایشی و قیمت ارز و قیمت انواع سکه کاهشی بوده است.
این مقامی صنفی در ارتباط با آخرین قیمت سکه و طلا و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، اظهار داشت: هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید و طرح قدیم هریک به طور متوسط کاهش ۱۰۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته داشته اند و به ترتیب در آخر هفته سکه، تمام طرح جدید به ۱۰ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان و سکه تمام طرح قدیم به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده اند. هر قطعه نیم سکه و ربع سکه نی هریک همانطور که اشاره شد طی این هفته ۲۵۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته اند. آخرین قیمت ثبت شده در آخر هفته برای نیم سکه شش میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و ربع سکه چهار میلیون و ۵۰ هزار تومان است. همین طور سکه های یک گرمی نیز با کاهش ۵۰ هزار تومانی به دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.
کشتی آرای اضافه کرد: هر مثقال طلا تغییرات چندانی نداشته اما نسبت به ابتدای هفته کمی کاهش قیمت داشته و هم اکنون چهار میلیون و ۵۴۵ هزار تومان به ازای هر مثقال است. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش ۱۰ هزار تومانی نسبت به اوایل هفته به یک میلیون و ۵۰ هزار تومان رسیده است. آخرین نرخ ثبت شده برای اونس جهانی نیز با افزایش ۱۳ دلاری در طول هفته، ۱۷۴۴ دلار است.
منبع:

1400/01/20
21:51:43
5.0 / 5
179
تگهای خبر: اقتصاد , دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها